“Я ж п’ю, а не їду”. Напевно, багатьом автомобілістам цікава відповідь на питання про те, чи мають вони право за законом вживати спиртовмісні напої, перебуваючи в припаркованому автомобілі. Чи зможе поліцейський залучити громадянина за таку дію до відповідальності, оштрафувати чи позбавити прав?
Насправді в законі з цим питанням все досить просто і прозоро. Відповідно до ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КоАП) відповідальність водія настає за керування транспортом, а не перебування у ньому в стані алкогольного сп’яніння. Згідно із тлумачним словником під терміном “керування” розуміють, наприклад, спрямування чогось кудись. Тобто управлінням ТЗ визнається тільки цілеспрямований вплив людини на техніку, в результаті якого ця техніка починає переміщатися в просторі. При цьому немає жодної різниці, працював при цьому двигун машини чи ні. Якщо громадянин у нетверезому вигляді перебуватиме за кермом у момент, коли автомобіль покотиться з гірки, то це за законом гарантовано буде прирівняно до «п’яного водіння».
Якщо авто стоїть (не у випадку його зупинки на вимогу поліції), а водій перебуває в стані сп’яніння, то складу правопорушення, передбаченого ст. 130 КоАП, не буде.
Таким чином, якщо автомобіль залишається нерухомим, а громадянин сидить за його кермом або в салоні та вживає спиртне, то правопорушення не буде. Якщо в такий момент поліцейський вимагатиме від громадянина посвідчення водія, то його можна сміливо не показувати, заявивши, що управління ТЗ в даний момент не здійснюється. А все тому, що людина у такій ситуації не водій. Відповідно, вимога пройти огляд до такого громадянина так само буде незаконною. Варто також пам’ятати, що машина є приватною власністю, а салон не є громадським місцем.
Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати що робити тверезому автомобілісту, якщо алкотестер показує проміле