Цікаві факти
0

Оригінальна конструкція і багата кінокар’єра: 6 цікавих фактів про “горбатого Запорожця”

Незважаючи на те, що в СРСР був постійний дефіцит автомобілів, громадяни не переставали з гумором ставитися до безлічі моделей машин. Однак справжнім рекордсменом з глузувань був і залишається легендарний ЗАЗ-965, більш відомий як “Горбатий”. Ось тільки саме цей “Запорожець” як ніхто інший може похвалитися дивовижною історією, оригінальними рішеннями в конструкції і навіть багатим досвідом у кінозйомках – і все це відкриває його з абсолютно несподіваного боку як спадщину автопрому, якою також варто пишатися. До вашої уваги 6 нетривіальних фактів про “горбатого Запорожця”.

 

1. Про етимологію знаменитого прізвиська ЗАЗ-965

Прізвисько, що має суто візуальний підтекст.

Легендарне прізвисько “Горбатий” з’явилося не просто так, а було пов’язане з нестандартною на ті часи формою кузова. Фішка цієї моделі в тому, що задня частина автомобіля дійсно нагадувала горб. Ба більше, це був вимушений захід: просто конструкція силового агрегату, розташованого ззаду, була такою, що розробникам довелося сильно зігнути задню кришку. Крім того, на одному “Горбатому” перелік прізвиськ ЗАЗ-965 не закінчився: ініціативні автомобілісти як його тільки не обзивали – і Запор, і Абдулла, і дядько Федір, і навіть Консервна банка.

 

2. Про силову установку “Горбатого”

У Запорожця незвичайний мотор.

ЗАЗ-965 може похвалитися, мабуть, найбільш незвичайним мотором серед автомобілів свого часу. По-перше, його зробили V-подібним, а по-друге, мав повітряне охолодження. Крім того, знаходження ззаду і тоді, і зараз залишається менш частою практикою. Утім, були й недоліки у силового агрегату “Горбатого”: перш за все, він частенько перегрівався, особливо за теплої погоди, тому більша частина “горбатих” у літні місяці роз’їжджали з капотом, що підпирався розпіркою.

 

3. Про інші конструктивні особливості ЗАЗ-965

Пічка, днище і тумблер - конструктивні фішки Запорожця.

Справжнім новаторством для свого часу була наявність на ЗАЗ-965 автономної пічки, а цим не могли похвалитися ні Москвичі, ні навіть Волги, хоча це давало змогу не ганяти зайвий час мотор, щоб обігріти салон. Іншою фішкою “Горбатого” було встановлення “клишоногої” задньої підвіски з поперечними трикутними важелями, а також наявність плоского днища, яке давало змогу йому їздити там, де для решти легковиків це було проблематично. Був “Горбатий” і символом одного технологічного атавізму: модель ЗАЗ-965 виявилася останньою радянською машиною, на яку встановлювали тумблерний перемикач сигналів повороту.

 

4. Про двері та багажник “горбатого Запорожця”

У ЗАЗ-965 навіть двері з багажником незвичайні були.

Цікавою конструктивною фішкою, яку можна знайти в “горбатому Запорожці” був і кузов. Наприклад, передні і задні вікна ЗАЗ-965 – взаємозамінні, двері ж відчинялися не вперед, а назад. Щоправда, у випадку останнього це виявилося не найкращим рішенням, тому що погано закриті двері могли просто відкритися на ходу, при цьому обривався слабенький ремінець-обмежувач, та й кузов міг постраждати. А ось багажником у звичному сенсі цього поняття ЗАЗ-965 не володів: спереду розташовувалися бензобак, запасне колесо, грілка з водою для омивача і набір необхідних інструментів.

 

5. Про масу ЗАЗ-965

Кадр із кінофільму "Суботній вечір"

“Горбатий Запорожець” був доволі легкою моделлю машини, особливо порівняно з іншими радянськими автомобілями: її споряджена маса становила лише 665 кілограмів, а повна – 965 кілограмів. Цю особливість навіть обіграли в грузинській кінокартині “Суботній вечір”, де персонажі посварилися один з одним, після чого Берік і Баадур вирішили втекти від Кахи на ЗАЗ-965. От тільки не вийшло, бо останній з легкістю підняв “горбатого” за задній бампер і тримав у такому положенні не менше доби.

 

6. Про кінокар’єру “горбатого Запорожця”

Кадр із мультфільму "Зима в Простоквашино".

До слова, “Суботній вечір” був далеко не єдиним фільмом, де відзначився ЗАЗ-965. Серед кінокартин можна відзначити, наприклад, стрічку “Три плюс два”. Знайшлося місце легендарній моделі і в мультфільмі – саме “Горбатого” розбирають Дядько Федір і його тато в “Зимі в Простоквашино”. Втім, справжнім вінцем кінокар’єри “Запорожця” стала участь у самій бондіані, хоч і обіграли її радше в принизливому вигляді – так, у фільмі “Золоте око” вона з’явилася під акомпанемент фрази “Вона мене ніколи не підводила!”, але змусити її поїхати вдавалося тільки після удару молотком.

 

Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати які особливості мав “Запорожець” у кузові пікап

Advertisement

Також цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Fill out this field
Fill out this field
Будь ласка, введіть правильний email.
You need to agree with the terms to proceed

Популярне
Меню