Усі знають, який вигляд має дорожній знак “Проїзд без зупинки заборонено”, що позначається в ПДР індексом 2.2. Але хто придумав йому таку дивну форму? Невже не можна було зробити його круглим, як заборонні знаки?
Історія знака STOP
Як відомо, червоний восьмикутник з білим написом STOP, він же знак пріоритету 2.2, зобов’язує водія зупинитися біля стоп-лінії, а за її відсутності – біля краю перетину проїжджої частини. Вперше про необхідність подібного знака ще в 1900-му році заговорив Вільям Фелпс Ено, багатий уродженець Нової Англії, який тим самим намагався впоратися з хаосом на дорогах. У результаті перший знак обов’язкової зупинки встановили в Детройті 1915 року на перетині вулиць Касса і Кліффорда.
Ідея сподобалася далеко не всім. Один державний радник сказав, що “жоден водій не зупиниться на розі, якщо там не буде поліцейського, який його зупинить”. Фотографій найпершого знака STOP не збереглося, але є знімок точно такого самого знака, встановленого того самого 1915 року в Детройті на перетині вулиць Вудворда і Джефферсона. Не дуже-то він схожий на нинішній восьмикутник, правильно?
Річ у тім, що в січні 1923 року Федеральне управління автомагістралей Міністерства транспорту США провело нараду в Чикаго, де було вирішено впровадити більш однакові формати дорожніх знаків. Там знак STOP і отримав восьмикутну форму, яка, на думку експертів, мала привертати увагу водія. А ось колір йому призначили… жовтий. Утім, у 1924 році на Національній конференції з безпеки вулиць і шосе експерти передумали і вирішили зробити його червоним.
І це стало… проблемою! Тому що стійкої жовтої фарби, яка могла б не вицвітати і не змиватися впродовж багатьох років, в американців було вдосталь, а ось аналогічної червоної фарби ні в кого не було. Рішення проблеми знайшли в Каліфорнії – інженери придумали використовувати для знаків STOP порцелянову емаль. Відтоді знак “Проїзд без зупинки заборонено” закріпився в нормативних документах як червоний восьмикутник із білими літерами заввишки щонайменше в третину знака.
Коли знак STOP з’явився у нас?
Ще в 1961 в СРСР існував аналог знака STOP. Напис був кирилицею і знаходився всередині червоного трикутника, який, у свою чергу, був обрамлений червоним колом.
Пізніше – 1968 року на конференції ЮНЕСКО у Відні 68 країн підписали нову конвенцію про безпеку дорожнього руху, яка 1971 року була доповнена Європейською угодою. Саме в цьому документі з’явився червоний восьмикутний знак STOP – єдиний для правил дорожнього руху всіх країн.
До нас знак STOP прийшов трохи пізніше. Він з’явився, коли Україна була під радянською окупацією 1973 року і почав діяти згідно з ДСТУ 10807-71, який набув чинності. На той момент знак “рух без зупинки заборонено” став 106-м за рахунком дорожнім символом у зводі Правил дорожнього руху.
Які штрафи, пов’язані зі знаком STOP, можна отримати в Україні?
Знак 2.2 під назвою «Проїзд без зупинки заборонено» або в простолюді знак СТОП відноситься до знаків пріоритету і цей знак бере участь у встановленні черговості проїзду перехресть, перетинів. І практично всі розуміють, що він обов’язковий до виконання і зобов’язує водіїв зупинятися перед стоп лінією 1.2 a>, або за її відсутності безпосередньо перед знаком.
Штраф за невиконання вимог знака
Але виходячи з дорожньої ситуації мало хто розуміє, що знак встановлюється не для того, щоб ви зупинилися і знову почали рухи, а саме для того, щоб пропустити транспортні засоби, які рухаються дорогою перетинаючи Ваш шлях. І якщо ви зупинилися і при цьому не пропустили, то це можна розглядати як невиконання вимог знака, або як створення аварійної ситуації.
Відповідно до статті 122 частина 1 Адмін кодексу України – невиконання вимог знаків та розмітки тягне за собою накладення штрафу
У розмірі 20 нмдг, тобто 340 грн
У випадку, якщо водій транспортного засобу своїм проїздом під знак СТОП створить аварійну ситуацію, тобто змусить своїми діями інших учасників дорожнього руху різко загальмувати або змінити напрям руху, то згідно зі статтею 122 частина 4 передбачається штраф
У розмірі 80 НМДГ, тобто 1360 грн
Цікаві факти про знак STOP
- У разі, якщо хтось вкраде з дороги знак STOP, а потім через відсутність знака трапиться ДТП зі смертельними наслідками, інцидент буде розцінено як убивство з необережності.
- Іноді водії порушують правила дорожнього руху – не здійснюють повної зупинки біля знака STOP, а лише знижують швидкість. Таке явище, на жаль, досить поширене, і в нього навіть є окрема назва – Rolling stop.
- 1977 року в канадському Квебеку знаки STOP стали жертвами вандалів через ухвалений у регіоні “Закон про французьку мову”, що мав захистити французьку мову від англіцизмів. Слово STOP, написане латиницею, частково зафарбовували червоною фарбою з балончиків і перетворювали на напис “101” (число, що відповідає номеру закону).
- У США дуже поширене неправильне розуміння знака STOP навіть серед досить досвідчених водіїв. Часто вони попадаються на такій помилці: роблять обов’язкову зупинку біля знака, а потім продовжують рух із пріоритетом, упевнені, що інші водії тепер мають поступатися їм дорогою, бо свій обов’язок вони чесно виконали.
- По всьому світу знак STOP має єдиний формат, але є кілька винятків. В арабських країнах крім напису латинською, на знаку присутній напис в’язью, в Туреччині замість STOP написано DUR, а в Ізраїлі і зовсім замість тексту намальований значок долоні. Це пов’язано з тим, що при зворотному прочитанні слово STOP перетворюється на найбільш непристойне і поширене образливе слово на івриті
Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати що означають форми дорожніх знаків у США
➡Підпишись на нас в – Google НОВИНИ, щоб отримувати більше цікавих новин про авто!