Цікаві факти
0

4 великі європейські країни, які під час Другої світової війни зберігали нейтралітет

Друга світова війна – це, безперечно, озброєний конфлікт планетарного масштабу. Однак, незважаючи на весь розмах, було чимало територій, куди бойові дії так і не дісталися. І якщо, наприклад, з Антарктидою все більш-менш ясно, то навіть в епіцентрі війни – Європі – також були такі території, які опинилися за межами обох фронтів. А все тому, що уряди одразу кількох країн вирішили просто не вступати в конфлікт. До вашої уваги «четвірка» держав, які під час Другої світової війни зберігали нейтралітет.

1. Португалія

Португальські війська були, але не воювали.

Португалія не просто залишилася осторонь військових дій і зробила це з суто прагматичних спонукань, але ще й постаралася непогано заробити на найбільшому воєнному конфлікті. Будучи на той момент колоніальною імперією, вона не хотіла втрачати свої логістичні мережі, які постачали б ресурси підконтрольної їй Африки, а у разі вступу у війну це неодмінно сталося б. Крім того, у військовій сфері Португалія не відрізнялася міццю, тому, якби вона встала на одну зі сторін, витримати ворожий наступ навряд чи змогла б. Тому тодішній глава країни Антоніо ді Салазар від початку бойових дій оголосив про нейтралітет Португалії і відкрив торгівлю з обома сторонами конфлікту – його найбільшими покупцями в перші роки Другої світової війни були Великобританія та Третій рейх.

 

2. Швеція

Шведи у складі фінських підрозділів.

Історія розвитку Швеції досить цікава, і саме вона спричинила оголошення про нейтралітет. Так, колись ця держава була дуже сильною, але згодом втратила велич і зосередилася на підвищенні внутрішнього комфорту. І це вдалося зробити: ще в 1938 році Швеція увійшла до списку країн з найкращим рівнем життя на планеті, а тому втрачати його, вплутуючи масштабні бойові дії, вона не поспішала. Та й збройні сили її силою не відрізнялися, тому й оголосила про нейтралітет. Втім, якоюсь мірою війну влада Швеції таки вела, ось тільки дипломатичну: всі роки їй доводилося лавірувати між сторонами конфлікту. Так, відомо, що, на відміну від інших скандинавських країн, Швеція не демонструвала відкритої підтримки німцям, проте торгувала з ними, відмовлялася приймати євреїв на своїй території, а їхні добровольці воювали або у невеликих загонах військ СС, або у фінських частинах. Щоправда, з 1943 року відносини з Третім рейхом стали погіршуватися, а до кінця війни Швеція взагалі відмовлялася від торгових угод з ним.

 

3. Іспанія

Блакитна дивізія СС – єдині іспанці, які воювали.

На відміну від Швеції, Іспанія, яка також вирішила зберігати нейтралітет, зуміла ще й не надавати допомоги німцям, і це при тому, що відносини між главами держав були досить теплими. А сталося це так: Гітлер підтримував генерала Франсіско Франка та його прихильників у Громадянській війні в Іспанії (1936-1939), внаслідок якої вони й прийшли до влади. Але коли ще на самому початку Другої світової від Третього рейху Іспанії надійшла пропозиція приєднатися до коаліції, то отримав відмову. Франко мотивував її розрухою після Громадянської війни, тому значної допомоги Гітлер від нього так і не отримав. А в іспанському суспільстві при цьому було достатньо радикально налаштованих громадян, які хотіли, щоб їхня країна вступила у війну на бік німців. Франко впорався і з цією ситуацією: він дозволив їм вирушити на фронт як добровольцям – з них СС сформували «Блакитну дивізію». Таким чином він убив двох зайців: і радикалів відправив туди, куди вони хочуть, і державу в нейтралітеті зберіг.

 

4. Швейцарія

Швейцарія - найвідоміший і найцікавіший приклад нейтралітету.

Найменша, але горда країна, що знаходиться буквально в епіцентрі Європи, також зуміла зберегти нейтралітет. Причин такого становища держави у Другій світовій війні є декілька. По-перше, самі німці не дуже хотіли з нею воювати: територія маленька, а ресурсів на захоплення потенційно витратить дуже багато, адже швейцарці – це горяни, які завжди славилися умілими воїнами, та й географічне розташування незручне для експансії. Крім того, сама Швейцарія не горіла бажанням вступати у конфлікт. А третьою, не менш важливою причиною, чому цю маленьку країну не чіпала жодна сторона конфлікту – адже вона вже на той момент була найзнаменитішим сховищем фінансів найбільших корпорацій і найбагатших сімей. Піддавати свої накопичення загрозі знищення чи розграбування точно ніхто не хотів, Швейцарія без особливих проблем залишалася осторонь бойових дій протягом усієї Другої світової війни.

 

Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати навіщо німецьким військам знадобилися мотоциклетні війська на війні

Advertisement
Теги: ,

Також цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Fill out this field
Fill out this field
Будь ласка, введіть правильний email.
You need to agree with the terms to proceed

Популярне
Меню