Справна робота двигуна можлива тільки колись всі деталі в моторі працюють як треба. Серед них і повітряний фільтр. Саме через нього потрапляє кисень з навколишнього середовища в камеру згоряння. Враховуючи це, очевидно, що повітря має бути попередньо добре очищеним, що і забезпечується повітряним фільтром. Але і він має властивість втрачати свої експлуатаційні властивості і тому важливо знати як часто міняти повітряний фільтр в автомобілі.
Від стану повітряного фільтра залежить термін експлуатації самого двигуна, так я і його продуктивність під час роботи.
Для чого потрібно міняти повітряний фільтр в автомобілі
Повітряний фільтр очищує повітря від пилюки, бруду, сажі, твердих частинок, комарів і т.д. При цьому він не знижує об’єм цього повітря і швидкість його потрапляння в мотор. В результаті забезпечуються необхідна швидкість згоряння палива і захист елементів двигуна. Якщо ж фільтр замінити не вчасно, то можуть бути такі негативні фактори:
- Пришвидшується знос деталей двигуна (свічки запалювання, каталізатори, сажові фільтри)
- Підвищується ризик прориву фільтра (в двигун можуть потрапити абразивні елементи, які сильно підірвуть його ресурс)
- Зменшується об’єм вхідного повітря (суміш в камері згоряння буде неправильною, через що збільшиться розхід пального і зменшиться потужність двигуна)
- Інші фактори (заливання свічок запалювання, змішування незгорілого палива з моторним маслом, поломки кисневого датчика).
Як часто міняти повітряний фільтр?
Відповідь очевидна – згідно з інструкцією виробника. Але це не завжди так. Там написано інформацію для авто, які ще не мають великого пробігу. А тому на практиці важливо враховувати і наступні фактори:
- Загальний стан двигуна (якщо десь протікає масло, то фільтр не прослужить і 2000км)
- Термін служби фільтра, заявлений виробником
- Тип покриття на якому експлуатується автомобіль (наприклад, їзда на польовій дорозі зменшує термін служби фільтра на 30-50%)
- Стиль водіння автомобілем (на більшій швидкості фільтр пропускає через себе більші об’єми повітря)
Отже, термін заміни повітряного фільтра двигуна залежить від виробника вашого автомобіля, але на більшості машин він становить не менше 15 – 30 тисяч км. Та не забувайте враховувати умови експлуатації авто.
Як зрозуміти, що потрібна заміна
Чимало автоекспертів рекомендують міняти повітряний фільтр кожні 10 тис. кілометрів. Це допоможе зберегти інші деталі двигуна від передчасного зносу. Але є і інші сигнали, які вказують на необхідність встановлення нового повітряного фільтра:
- Значна втрата потужності двигуна
- Збільшення розходу пального на 15-20%
- Підвищення концентрації вуглекислого газу у вихлопній системі.
Як правильно поміняти повітряний фільтр
Розташування повітряного фільтра в автомобілі Citroen Berlingo
Кожен виробник встановлює повітряний фільтр по різному. Відповідно порядок дій при заміні повітряного фільтра може відрізнятись, але в загальному є ряд дій, які роблять на кожному авто:
- Виключаємо двигун і відкриваємо капот
- На деяких моделях автомобілів до корпусу фільтра підключено шланг вакуумного посилення гальм. Його слід акуратно від’єднати.
- Знімаємо кришку повітряного фільтра, переважно вона знаходиться на верхній частині двигуна.
- Забираємо старий повітряний фільтр
- Вологою ганчіркою прибираємо корпус від пилюки і бруду.
- Ставимо новий повітряний фільтр широкою частиною вгору і щільно притискаємо, щоб між корпусом і фільтром не було зазору.
- Акуратно притискаємо встановлений фільтр верхньою кришкою і закріплюємо її.
Основні помилки при заміні
Як і в будь-якому процесі, при самостійній заміні повітряного фільтра в автомобілі людина може зробити чимало помилок, які можуть зашкодити справній роботі двигуна. Тому при проведенні заміни повітряного фільтра постарайтесь не повторювати такі найпоширеніші помилки:
- Неправильне виконання установки. Криво встановлений елемент є причиною утворення зазорів, через що в двигун можуть потрапити частинки бруду
- Ігнорування ТО. Багато водіїв помилково вважають, що достатньо просто витрусити пил із фільтра і гострої необхідності заміни елемента немає. Весь пил витрусити неможливо, така процедура виправдана тільки коли старий фільтр сильно забруднений і вам треба доїхати в магазин за новим
- Спроба заощадити. Дешевше не завжди означає краще. Це стосується і автозапчастин. Дешеві аналоги повітряного фільтра часто призводять до негативних наслідків. Тому що фільтри поганої якості часто пов’язані з низьким класом очищення повітряних потоків. В результаті дрібні частинки здатні проникнути в двигун і стати причиною поломки двигуна. На поверхні циліндрів можуть з’явитися подряпини, що призводять до збільшення витрати масла.
Висновок
Чи можна не міняти фільтр? Так можна, звісно, і нікому не буде від цього гірше, окрім самого автовласника. Повітряний фільтр ніяк не впливає на безпеку керування, тому його заміна – питання виключно особистих уподобань. Він просто продовжує термін служби двигуна без капітального ремонту та великих вкладень. Але якщо вже купувати, то краще одразу вибирати якісний.