Сьогодні при наявності бажання можна переобладнати під газ автомобіль практично будь-якої марки та моделі. Однак у автовласників, які ухвалюють рішення про встановлення ГБО, виникає безліч питань.
Переобладнання автомобілів зі штатною бензиновою чи дизельною системою живлення під газове паливо проводиться вже чверть століття, проте встановлення ГБО не втрачає актуальності. Не дивно, адже ціни на бензин в Україні наближаються до європейських, а газ залишається щонайменше вдвічі дешевшим. Тим, хто «в тренді» і збирається перевести машину на газове паливо, допоможе інформація від експертів у цьому сегменті.
Що таке ГБО?
ГБО – це спеціальне газобалонне обладнання, яке встановлюється на автомобіль і дає можливість працювати на газовому паливі: метані або пропан-бутановій суміші. Установка ГБО є переобладнанням транспортного засобу, проте робота штатної паливної системи не порушується: двигун, як і раніше, працює на бензині або дизелі.
У стандартний комплект ГБО входять:
- електронний блок управління (ЕБУ);
- газові форсунки;
- редуктор;
- газовий балон;
- датчик рівня газу.
Покоління ГБО для авто
Газобалонне обладнання постійно еволюціонує: на даний момент розроблено шість поколінь ГБО. Перші три покоління газових систем можна зустріти лише на старих машинах. Це обладнання без електронного керування упорскуванням газу, форсунки механічно впорскували газ у циліндри двигуна. Сьогодні таке газове обладнання на авто практично не встановлюється, застосовується хіба що ГБО 2-го покоління для карбюраторних двигунів ненових машин.
Найпопулярніше – 4-е покоління ГБО, це обладнання з електронними “мозками”, електроніка управляє і системою упорскування газу. Працює воно на метані та пропан-бутані, паралельно з бензиновою системою живлення. Це оптимальний варіант у плані економності та надійності.
Найсучасніше – газове обладнання 5-го та 6-го поколінь. Нововведення цих систем – насос високого тиску та форсунки, які дозволяють не використовувати бензин перед запуском ГБО. Ці покоління ставляться на нові моделі авто, проте менш популярні через дорожнечу обладнання.
Яку економію пропонує установка ГБО?
Економію ви відчуєте вже з першої заправки газовим паливом, адже різниця у ціні на газ та бензин майже в два рази. Навіть з огляду на те, що двигун на ГБО споживає більше палива, грошові витрати на заправку авто скорочуються на 30–40%. Газове обладнання окупається загалом за 1–2 роки, але це також залежить від щомісячного пробігу, об’єму двигуна, покоління ГБО.
Однак слід пам’ятати, що для максимально ефективної та економної роботи газового обладнання слід регулярно проходити техогляди. Нульове ТО після перших 10 тис. км пробігу з встановленим ГБО, надалі – через кожні 100 тис. км пробігу. Плановий сервіс полягає у заміні фільтрів, діагностиці та регулюванні газового обладнання.
Де перевести машину на газ?
Встановити ГБО на авто можна у спеціалізованих сервісах. Жодної попередньої підготовки авто перед встановленням газового обладнання не потрібно. На станціях зазвичай пропонується такий варіант послуги переобладнання автомобіля під ключ: автовласник приїжджає у сервіс, залишає машину, а за 5–6 годин їде на машині, вже заправленій газом.
Після монтажу, тестування та регулювання ГБО установник видає пакет документів, необхідних для реєстрації авто у СЦ МВС. Також оформляється гарантія на встановлене обладнання. Майстри проводять інструктаж з експлуатації ГБО, відповідають на всі питання автовласника. Компанія-установник надалі займається сервісним обслуговуванням газобалонного обладнання.
Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати чим платинові та іридієві свічки відрізняються від звичайних, і чи є в них сенс