Техно
0

Як делікатно вирішити проблему з іржавою гайкою, яку не вдається відкрутити

Не існує одного “чарівного” рішення для відкручування застряглих гайок. Найчастіше для відкручування проблемного кріплення доведеться використовувати кілька засобів і методів, комбінуючи їх правильно для найбільш підходящого результату. Усі методи відкручування застряглих гайок можна умовно розділити на 3 великі категорії залежно від способу впливу. Перша – це морально-психологічний підхід. Спочатку спробуйте гучно крикнути на гайку (жарт!). Якщо це не допоможе, доведеться переходити до фізичних та хімічних методів впливу.

Як відкрутити ?

Насамперед, слід підкреслити, що в справі відкручування застряглих кріплень не існує універсальних рецептів. Незважаючи на поширені рекомендації, використання засобів, таких як WD-40, може допомогти лише в найлегших випадках. Якщо проблема є серйозною, для її вирішення доведеться використовувати комплекс заходів. У таких ситуаціях фізичні та хімічні методи впливу обов’язково мають поєднуватися і доповнюватися один одним для досягнення максимального ефекту. При спробі відкрутити застряглу гайку не забувайте про заходи безпеки, оскільки деякі методи відкручування передбачають використання сильних хімікатів, електрики та відкритого вогню.

 

1. Фізичні способи впливу

Крутимо із зусиллям.

Дійсно, механічні методи впливу включають в себе широкий спектр заходів, які допомагають розібрати різьбове з’єднання шляхом використання чисто механічних зусиль: збільшення сили або зміни акцента, використання важеля, руйнування шарів окису та ржавчини, правильного використання ключів або нагрівання. Давайте розглянемо кожен з цих способів детальніше.

 

Руйнування окисів і іржі. Перед тим як намагатися відкрутити кріплення, корисно розбити ржавчину навколо нього (якщо така є). В цьому допоможуть обережні удари. Варто відзначити, що механічний вплив на окиси краще поєднувати з хімічним. Про це буде згадано пізніше.

Використання правильного ключа. У цьому випадку мова йде про заміну звичайного рогатого ключа на гайковий ключ. Річ у тому, що “класичний” рогатий ключ охоплює лише 2-3 грані головки болта або гайки. При цьому між рогами і гранями все ще зберігається певний зазор. Гайковий ключ або головка в свою чергу охоплюють всі грані кріплення, скорочуючи таким чином ризик “сповзання” і поліпшуючи передачу зусиль.

 

Збільшення сили та зміна акцента. Тут все просто. Спробуйте застосувати більше зусиль для відкручування. Різкі зусилля обов’язково мають бути короткочасними. Рекомендується чергувати цей спосіб зі зміною акцента – спробою рухати болт або гайку “туди-сюди”.

Використання важеля. Дуже корисно збільшити довжину важеля – збільшити довжину рукоятки ключа. Застосування цього способу зазвичай дуже результативне. Однак, користуватися ним рекомендується з великою обережністю. Справа в тому, що зі збільшенням довжини важеля зростає ймовірність пошкодження граней гайки.

 

Нагрівання. Допомогти у відкручуванні застряглого кріплення може його нагрівання. При нагріванні деталей з’єднання вони розширюються, що збільшує проміжок між ними і полегшує відкручування. Нагрівання можна здійснити як з використанням прямого вогню, так і шляхом підключення електрики. Для останнього способу підійде трансформатор з вторинною обмоткою з напругою до 1,5 В.

 

2. Хімічні способи впливу

Допоможуть кислоти.

Дійсно, хімічні методи впливу передбачають використання спеціальних розчинів, які можуть допомогти змягчити і руйнувати ржавчину. Формально хімічні методи можна розділити на дві великі категорії: змащення з’єднання проникливими речовинами і замочування з’єднання в кислотах.

 

Змащення і проникання. В першу чергу слід спробувати змастити проблемний елемент проникливими рідинами: розчином соди, бензином, антифризом, керосином, гальмівною рідиною. Також можна використовувати нафталін, уайт-спірит та різноманітні “рідкіключі” (наприклад, вже згаданий WD-40). Всі перераховані речовини (і інші подібні до них) здатні проникнути через найдрібніші канали в простір між гайкою і болтом, поліпшити тертя і сприяти руйнуванню іржі. Для нанесення цих розчинів найкраще використовувати тканину, змочену в відповідній рідині.

Замочування. Якщо елемент не піддається або іржа на гайці/болті має серйозний характер, настійно рекомендується спочатку спробувати “розм’якшити” корозію різьбового з’єднання в достатньо агресивному хімічному речовині. Для цієї ролі підійдуть більшість відомих кислот: сірчана, соляна, оцтова, лимонна, ортофосфорна та інші. Якщо немає можливості повністю занурити деталь у рідину, то навколо елемента доведеться зробити пластиковий або металевий бортик, який дозволить залити кислоту зверху.

 

3. Радикальні методи впливу

У крайньому разі - ріжемо!

Якщо розкрутити різьбове з’єднання так і не вийшло, можна вдатися до радикальних способів вирішення проблеми. Їх, по суті, два. Перший – це зрізання гайки за допомогою болгарки. Другий – це висвердлювання проблемного металовиробу. Однак, перш ніж використовувати будь-який з цих способів, варто правильно оцінити всі ризики для конструкції.

 

Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати як за 100 грн набагато покращити продуктивність автомобільного кондиціонера

 

➡Підпишись на нас в – Google НОВИНИ, щоб отримувати більше цікавих новин про авто!

Advertisement

Також цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Fill out this field
Fill out this field
Будь ласка, введіть правильний email.
You need to agree with the terms to proceed

Популярне
Меню