Техно
0

БТР і БМП – у чому різниця між бойовими машинами

У всіх, хто чув що-небудь про воєнні конфлікти, на слуху були дві дуже схожі абревіатури “БТР” і “БМП”. Основне і іноді навіть єдине завдання обох механізмів – оперативне перевезення сухопутних військ. З роками обидва агрегати активно вдосконалювалися, і межа між бронетранспортерами і бойовими машинами піхоти ставала дедалі більш і більш розмитою.

Перший бронетранспортер був спроєктований у Великій Британії на початку XX століття, де тривалий час був охрещений “транспортним танком”. Тобто головна відмінність БТР від БМП – функція підтримки лінії вогню – не зовсім відмінність повною мірою, враховуючи, що спочатку БТР називався не інакше як “танк” і здебільшого був укомплектований як мінімум кулеметом.

AMX-10RC - танки на колесах

Безумовно, машина бойової піхоти виправдовує свою назву набагато більш ґрунтовним підходом до озброєння. Це – повноцінна бойова машина, крім того, що це ще й надійний засіб доставки солдатів прямо в епіцентр битви.

Їх завжди оснащували продуманими системами управління вогнем, прицілами високої точності. Не обходили стороною і засоби маскування на кшталт механізму створення димової завіси.

БМП-2

Все це вказує на очевидне співвідношення БТР і БМП у вартості. Справа не просто у вкладенні у вогневу міць, яка в останніх часом не поступається середнім танкам. Вартість – це дуже важливий критерій для стратегії, який не можна заперечувати, коли вкладення вимагають приділити більше уваги обороні неба або моря.

Бронетранспортери мають приблизно такі самі характеристики захисту, як і їхні дорогі конкуренти. Та ж броня з гомогенної протитанкової сталі. Різниця полягала лише в тому, що захисні листи катаної надміцної сталі БТР розташовуються під нахилом, а також у тому, що у БМП діапазон товщини листів майже удвічі ширший.

Тому БТР вигідні дійсно великим арміям. Коли воєначальники передбачають оперативне транспортування колосального обсягу військ на вогневі рубежі, в справу вступає безліч надійно укріплених установок. У такій ситуації набагато практичніше вдатися до допомоги безлічі БТР, ніж кільком одиницям серйозної атакуючої бронетехніки.

Сучасний БТР-4 цілком підходить під усі визначення БМП

Гусеничний трак у БМП прокачаний до межі, адже ці машини покликані чинити опір нарівні з солдатами. Можна сказати, це їхній вірний надійний механізований соратник у будь-якому бою. Бойові машини повинні швидко і ефективно маневрувати і точно вписуватися в повороти.

І це знову парадоксально по відношенню до БТР, з яким його завжди зіставляли. Тим паче, з урахуванням існування моделей машин бойової піхоти на колесах, тоді як шини залишалися чи не останньою відмінною рисою БТР.

Ми пам’ятаємо, що головне завдання БТР – переміщення піших солдатів, на те це і бронетранспортер. Він також не застрахований від негоди і ворожих пасток, при цьому значно поступається в пересуванні високотехнологічній БМП. Усе це означає, що здатність вести прицільний вогонь і вправно маневрувати є відмінністю двох зразків бойового транспорту, але й водночас із зовсім несподіваного боку.

Нагадуємо, що БТР спочатку робив ставку на переміщення, а БМП – на можливість ведення бою.

БМП М2 «Бредлі»

Тим паче, з семимильними кроками прогресу БМП і БТР удосконалилися настільки, що їх складно відрізнити одна від одної в усіх відношеннях.

БТР варто поважати вже за великий історичний досвід. Коли бронетранспортер виступав на полях Першої Світової війни, він упевнено йшов в атаку, і, починаючи з креслень конструкторів, проєктувався з розрахунком на підтримку піхоти, яку він і доставляв до пункту ведення вогню.

Нерідко виникає неабияка суперечка теоретиків про те, що сьогодні можна вважати повноцінною БМП. Дехто радикально схиляється до того, щоб віддати визначення усім машинам із ракетним і гарматним озброєнням, а БТР залишити тільки звичні вже понад сотню років кулемети. Однак тут виникає нав’язливе протиріччя, оскільки деякі БТР у цій системі координат підпадають під визначення повноцінних БМП.

Модернізація радянських БТР

На ранньому етапі багато БМП могли похвалитися бійницями, що давало можливість військам атакувати на повному ходу свого перевіреного транспорту, подібно до кінних стрільців Золотої Орди. Сучасність демонструє приклади БТР з бійницями, на відміну від машин бойової піхоти, у яких від отворів для ведення вогню і сліду не залишилося.

Цей простий факт дає БТР несподівані новоявлені переваги. Так БТР буде дуже доречним, наприклад, у зоні радіоактивного зараження, даючи змогу війнам оминути відкритого простору, атакуючи виключно зсередини.

MRAP - новітній захищений від мін бронетранспортер

У вже необґрунтоване протистояння БТР і БМП втрутився новий вид бронетранспортерів, продумано захищений від підриву мін “MRAP”. Зовні це величезна вантажівка, що доставляє піхоту і підготовлена (настільки, наскільки можливо) до зустрічі з ворожими мінами. Колісні бронемашини не є учасниками бою, займаючись переміщенням наземних військ.

По суті, вони йдуть по стопах БТР на початковому ступені розвитку, але і їх вже поступово починають забезпечувати кулеметами, тож вони підбираються до БМП, а там вже і до сучасних БТР рукою подати.

Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати що являє собою найновіша польська БМП «Borsuk»

Advertisement

Також цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Fill out this field
Fill out this field
Будь ласка, введіть правильний email.
You need to agree with the terms to proceed

Популярне
Меню