Техно
0

Бомбовоз Її Величності – стратегічний бомбардувальник HP 80 VICTOR (відео)

Handley Page Victor – це британський стратегічний бомбардувальник, який є третім та останнім із бомбардувальників, що належать до «V-серії». Роботи зі створення цього літака, який отримав горде ім’я «Victor» («Переможець») було розпочато ще наприкінці Другої світової війни. Свій перший політ машина здійснила 1952 року. 1958 року літак офіційно надійшов на озброєння Королівських ВПС. Бомбардувальні версії «Віктора» залишалися на озброєнні до 1970-х років, а створені на основі бомбардувальника повітряні танкери експлуатувалися до 1993 року. Усього було випущено 86 бомбардувальників.

Створення ескізного проєкту нового стратегічного бомбардувальника, який отримав позначення HP.80, було закінчено у лютому 1946 року. У своєму остаточному варіанті літак отримав 4 ТРД “Евон” (або близьких за типом), які були “вписані” в контур його крила, злітна маса машини повинна була становити 90 000 фунтів (40 850 кг), розрахункова швидкість – 520 вузлів (963 км/год), максимальна дальність польоту – 5000 миль (8045 км). На кінцях крила бомбардувальника були вертикальні шайби з кермами повороту. У хвостовій частині машини на невеликому кілі знаходилося стрілоподібне горизонтальне оперення. Носова частина порівняно короткого фюзеляжу не мала ліхтаря (як це було на американському бомбардувальнику В-29).

Замовлення уряду на будівництво 2-х експериментальних екземплярів HP.80 було отримано 28 липня 1948 року, після того, як результатами продувок в аеродинамічній трубі були підтверджені заявлені фірмою-виробником характеристики. Спочатку конструктори компанії «Handley Page» припускали змонтувати на стратегічному бомбардувальнику гермокабіну, що відділяється за допомогою піроболтів (у разі аварії на борту літака), яка не входила б у силову схему фюзеляжу, але Головний штаб ВПС наполягав на тому, що необхідне використання набагато більш простої конструкції , і було вирішено зупинитися на звичайній гермокабіні з катапультними кріслами, які б забезпечили безпечне залишення бомбардувальника на висотах до 50 000 футів (15 250 метрів) при швидкості до 805 км/год. У кінцевому підсумку до 1950 року після проведення серії випробувань на ряді моделей компанія вирішила відмовитися від кабіни, що відокремлюється. При цьому катапультними кріслами було вирішено забезпечити лише 2-х членів екіпажу (найбільш «цінних») – льотчиків. У той же час 3 оператори повинні були залишати аварійний літак за допомогою спеціального аварійного люка і стрибати з парашутом.

У ході проведення серії випробувань літака сталася трагедія. 14 липня 1954 року зазнав катастрофи перший експериментальний літак WB771. Аварія сталася внаслідок руйнування вузла кріплення горизонтального оперення під час швидкісного маловисотного польоту. Ця авіаційна пригода завдала серйозного удару по термінах реалізації всієї програми офіційних випробувань нової машини. Випробування було відновлено лише у березні 1955 року. До цього моменту інженери компанії змогли усунути практично всі виявлені раніше недоліки та дефекти.

1 лютого 1956 року в небо піднявся перший серійний стратегічний бомбардувальник Handley Page Victor. З урахуванням катастрофи першого експериментального зразка його конструкцію було посилено. На бомбардувальник були встановлені ТРД «Сапфір-7» компанії Амстронг-Сіддлі, які мають тягу 4 990 кгс. кожен. Ціна кожного серійного літака досягла при цьому позначки 400 000 фунтів стерлінгів.
Перший Handley Page Victor B Mk.1 мав дальність польоту, яка наближала його до кращих радянських та американських стратегічних реактивних бомбардувальників того часу: 3МС та В-52В відповідно. Перші модифікації цих машин мали дальність польоту, що не перевищувала 8500 – 9000 км. Крім цього, англійський літак мав стелю польоту, що перевищує аналогічний показник у цих машин при майже вдвічі меншій злітній масі. Настільки видатних льотних характеристик англійські конструктори змогли домогтися за допомогою потужних і водночас високоекономічних двигунів, повній відмові від оборонного озброєння та досконалої аеродинаміки, що значно полегшувало бомбардувальник, хоч і робило його більш уразливим. До середини 1950-х років саме Великобританія була світовим лідером у галузі створення авіаційних реактивних двигунів.

До кінця 1956 року було виготовлено 10 серійних бомбардувальників Victor B Mk.1, які взяли участь у серії військових випробувань. Починаючи з 4-ї серійної машини, сріблясте анодоване покриття планера літака було замінено на біле забарвлення, яке досить добре захищало машину від теплового випромінювання під час ядерного вибуху. У тому ж році 1 червня льотчик-випробувач компанії Handley Page Д. Аламо під час пологого пікірування досяг на цьому літаку швидкості звуку.

Протягом 1958 року новими стратегічними бомбардувальниками було повністю переозброєно першу ескадрилью Королівських ВПС. Незабаром після цього замовлення на літаки Victor B Mk.1 було доведено до 50 штук, але останні 24 машини ще на заводі зазнали модифікації до варіанта Victor B Mk.1A. Даний літак отримав удосконалене обладнання радіопротидії (на даному бомбардувальнику блоки апаратури РЕП знаходилися в задній частині бомбового відсіку, за обтічником антени РЛС і за радіопрозорим обтічником, що знаходиться в хвості фюзеляжу). На цих літаках також випробовувалась техніка дозаправки в повітрі, нове обладнання для фоторозвідки та ракетні стартові рідинні прискорювачі. Прискорювачі DH “Спектр” монтувалися під крилом, їх використання дозволило скоротити розбіг літака до 488 метрів, а злітну масу машини вдалося довести до 86 260 кг.

Крім бомбардувальної версії розглядалися також варіанти створення на базі літака HP 80 літака-цілевказівника HP.98, який повинен був використовуватися для управління діями груп бомбардувальників в районі цілі та військово-транспортного літака. Серед іншого розглядався і варіант створення двопалубного військово-транспортного літака з фюзеляжем збільшеного діаметра та новими двигунами, але всі ці пропозиції не знайшли належної підтримки серед керівництва Королівських ВПС та роботи з цих проєктів було зупинено.
Стратегічний бомбардувальник Victor B Mk.1 був виконаний за нормальною аеродинамічною схемою із середньорозташованим крилом. Його фюзеляж мав круглий переріз і включав 3 основні частини. У передній його частині була гермокабіна екіпажу, а також відсік з обладнанням. У кореневій частині крила, що має серповидний вигляд, знаходилися 4 ТРД. Хвостове оперення машини мало Т-подібну форму. Основні стійки шасі бомбардувальника з 4-х колісними візками забиралися безпосередньо в корпус центроплану. У середній частині фюзеляжу бомбардувальника знаходився відсік озброєння, в якому можна було розмістити до 1 ядерної бомби масою 4540 кг або різне поєднання звичайних авіаційних бомб, що вільно падають, загальною масою до 10 тонн.

На стратегічному бомбардувальнику було встановлено найсучасніше на той момент обладнання. Так, наприклад, навігаційно-бомбардувальна система H2S дозволяла досягти точності виходу на ціль з точністю до 450 метрів. Але літак зовсім не мав оборонного озброєння, що робило його досить беззахисним при атаках винищувачів-перехоплювачів противника.
Удосконалення системи ППО СРСР (створення надзвукових винищувачів МіГ-19, МіГ-21 і Су-9, а також небезпечніших ворогів – ЗРК С-25 та С-75) зажадало від англійців подальшого підвищення льотних характеристик стратегічного бомбардувальника Victor B Mk.1. Головним напрямом робіт з удосконалення літака, як і інших літаків «V-серії», було обрано збільшення його висотних характеристик. Це, по суті, був єдиний доступний шлях, оскільки з літака з дозвуковою аеродинамікою не можна було створити надзвуковий бомбардувальник, а оборонного озброєння літак не мав і встановити його на борт без радикальної обробки конструкції було просто неможливо.

Саме тому фахівці компанії Handley Page розробили програму послідовної модернізації стратегічного бомбардувальника, яка передбачала проведення необхідних робіт у 2 етапи. У рамках першого етапу модернізації планувалося встановити на літак нові турбореактивні двигуни Сапфір ASSa 9, на другому етапі модернізації планувалося створити більш досконалу модифікацію бомбардувальника під позначенням HP 104. Але з різних причин даний варіант не був реалізований. В результаті було ухвалено компромісне рішення, результатом якого стала поява бомбардувальника Victor B Mk2. Дана модель мала отримати на озброєння потужну крилату ракету «Блю Стіл» Mk1, що має дальність пуску в 320 км. З березня 1956 року створення цієї ракети працювало відділення систем озброєння компанії «Авро». На озброєння ВПС дана ракета мала стати 1960 року. Будь-яких інших шляхів модернізації бомбардувальника з мінімальними витратами просто не існувало.

Крилата ракета підвішувалась у бомбовий відсік у напівутопленому стані. Її пуск проводився з висоти 15 240 метрів. Через 4 секунди після скидання у ракети включався реактивний двигун, і при швидкості М=2,5 вона прямувала до цілі. Система управління ракети забезпечувала останньою точність стрільби на рівні 92 метри, що було кращим за точність бомбометання (на рівні 640 метрів). У перспективі ця ракета мала бути замінена американською балістичною ракетою AGM-87A «Скай Болт» повітряного базування. AGM-87A була двоступінчастою твердопаливною ракетою, яка при стартовій масі в 5 100 кг повинна була подолати 1 600 км. Ця ракета мала оснащуватися ядерною головною частиною потужністю 2 Мт. Однак у 1962 році роботи з її створення було припинено. Таким чином Victor B Mk.2 залишився практично без свого основного озброєння, що зробило перспективи збереження стратегічного бомбардувальника на озброєнні Королівських ВПС протягом тривалого часу дуже невизначеними.

Льотно-технічні характеристики Victor B Mk.1:
Розміри: розмах крила – 33,3 м, довжина – 34,5 м, висота – 9,2 м.
Площа крила – 220,0 кв. м.
Маса літака нормальна злітна – 72 540 кг, максимальна злітна – 86 260 кг.
Тип двигуна – 4 ТРД Армстронг Сіддлі “Сапфір” A.S.Sa.7, тяга – 4х5000 кгс.
Максимальна швидкість – 925 км/год.
Дальність польоту – 7000 км.
Практична стеля – 15 500 м-коду.
Екіпаж – 5 осіб.
Озброєння: 1 УР «Блюю Стіл» або до 10 000 кг бомб в різних поєднаннях.

Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати чому в американського бомбардувальника В-52 таке дивне шасі

Advertisement
Теги: ,

Також цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Fill out this field
Fill out this field
Будь ласка, введіть правильний email.
You need to agree with the terms to proceed

Популярне
Меню