Деякі водії люблять брати все про запас. І моторне масло – не виняток. Але як довго може простояти масло без наслідків? І чи можна лити в двигун мастило, яке зберігалося рік-другий? В цій статті розбираємось в нюансах.
Масло для двигуна грає важливу роль. Завдяки змащуванню деталі силового агрегату, які труться, працюють набагато довше. Через масло двигун менше гріється. А ще моторне масло виступає як миючий засіб. Але як довго може воно зберігатися, і що робити, якщо у вас в руках масло річної чи дворічної давності? Загалом, «лити чи не лити?» – ось у чому питання.

Щоб розібратися в цій справі, потрібно повернутися на абзац вище. Властивостей у моторного масла дуже багато, і тому не складно зробити висновок, що мастило є багатоскладовим. Іншими словами, є базове масло, і є присадки, які додають, щоб надати йому ті самі властивості. Але треба розуміти ще й те, що ці присадки мають різну консистенцію, склад та щільність. Так само, як і термін придатності. І це дуже важливо!

Справа в тому, що згодом склад моторного масла змінюється – його компоненти починають деградувати, втрачаючи свої властивості. Чим довше воно знаходиться в каністрі, тим довше протікає хімічна реакція між маслом і пластиком каністри. А якщо тара розкривалася чи втратила герметичність, то ще й із повітрям, а також вологою, що міститься в ньому. Загалом, є маса негативних, але малопомітних, на перший погляд, факторів, здатних поміняти якісний склад масла, перетворивши його на небезпечну для двигуна суміш.
Саме з цієї причини виробники моторних масел рекомендують зберігати їх 3-5 років (залежно від марки). І це потрібно розуміти не як термін зберігання, а як час, протягом якого властивості масла гарантовано не зміняться. Якщо таке масло буде залите в двигун, це не вплине негативно на його роботу.

Після ж зазначеного терміну придатності масло також не зіпсується, а ось його властивості можуть змінитися. Наприклад, мастило не буде належним чином змивати нагар і різні відкладення в камері згоряння. Або зміняться в’язкісні характеристики, що згодом може, як позитивно позначитися на роботі двигуна, так і негативно. Але чи потрібна вам ця лотерея?
Якість моторного масла на весь термін придатності, позначений виробником, також залежить і від того, як і де зберігалося масло. Для того, щоб воно зберегло якомога довше свої властивості в тарі, необхідно забезпечити герметичність бутлі або бочки, виключити різкі перепади температур, не зберігати масла під променями сонця, що палять, а також виключити сильні вібрації. В іншому випадку, в каністрі буде не масло, а небезпечна для двигуна суміш з незрозумілими властивостями.

Якщо ж душа вимагає експериментів, а руки тягнуться залити прострочене моторне масло в двигун, то хоча б спочатку проведіть кілька простих тестів. Для початку, моторне масло, що постояло, потрібно налити в прозору ємність. Це допоможе оцінити візуально, чи не розшарувалися присадки, що є у маслі. Явно виражений осад, зайва спіненість, велика кількість бульбашок – таке моторне масло вже не придатне.
Згустки, неоднорідність рідини, поява шарів та підозрілі кольори – неприпустимі.
Загалом, ну їх ці експерименти.
Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати чому грамотні водії обов’язково миють двигун перед заміною масла