Іноді в Мережі можна прочитати страшну історію про те, що після заміни мастила в моторі з’явився якийсь страшний стукіт, який обернувся серйозною поломкою. Історія може бути як вкрай драматичною, так і неймовірно фантастичною, але в будь-якому разі вона залишає неприємний осад. Іноді настільки неприємний, що стає страшно міняти масло в моторі власного автомобіля. Що ж, страх зрозуміти можна: нікому не хочеться викидати багато грошей на ремонт машини, тим більше після такої корисної процедури, як заміна мастила. Але чи правда після цієї нескладної роботи мотор може застукати і навіть вийти з ладу? На жаль, правда. Але не без підстав і передумов.
Звісно, найчастіше з появою стукоту стикаються під час заміни мастил з різними характеристиками, насамперед – з різною в’язкістю. Як правило, під час переходу на менш в’язке масло на старому моторі. Тут нічого дивного немає, і сказати щось нове не вийде. Якщо двигун пробіг дві-три сотні тисяч кілометрів і нічим не стукав на мастилі 10W-50, то він цілком може видавати непристойні звуки на малов’язкому 0W-30 хоча б через знос вкладишів або інших деталей КШМ і ЦПГ. Зазвичай повернення до більш в’язкого масла цей стукіт прибирає. Щоправда, при цьому потрібно розуміти, що розв’язанням проблеми стукоту перехід на в’язкіше мастило назвати складно: зношення все одно є, і з часом воно тільки зростатиме. Але тут хоча б немає складнощів із пошуком причини появи стуку після заміни мастила: уся річ у переході на малов’язке мастило і загальному зносі двигуна.

Немає нічого дивного і в тому, що мотор став стукати після того, як у нього залили неякісне або підроблене масло. Тут теж коментувати нічого: двигун має право відбиватися поршнями від бурди, якою його намагаються нагодувати. Інша річ, якщо під час заміни використовували таке саме мастило того самого виробника, з тими самими характеристиками і куплене в перевіреному магазині. Ось тут є, над чим поламати голову, хоча розбиратися в них почнемо з найочевидніших причин.

Вся справа в процесі
Логічно, що перше, що спадає на думку, це нестача тиску масла. А вона зазвичай починається через недостатній рівень мастила. Навіть у хорошому сервісі можуть припускатися помилок. Нехай дуже рідко, але можуть. Тому насамперед треба перевірити рівень масла. Особливо яскраво про його нестачу підкажуть гідрокомпенсатори (якщо вони є в моторі), які дуже ретельно ставляться до рівня мастила. Якщо причина стуку справді криється в нестачі мастила, його потрібно не тільки долити, а й простежити за тим, щоб воно нікуди з мотора не поділося. Хтозна, раптом його залили достатньо, але воно втекло через, наприклад, бракований масляний фільтр? Тому після доливання до рівня хоча б перші два-три дні перед пуском мотора бажано витягувати щуп і контролювати рівень мастила.

Ну а якщо масло міняли самостійно, та ще й уперше, то потрібно пам’ятати, що відразу за рівнем його залити неможливо. Масло не здатне відразу стікати в піддон, тому під час заміни його потрібно залити, почекати хоча б хвилину, перевірити рівень і долити до рівня. Потім запустити мотор, дати йому трохи попрацювати, заглушити, знову трохи почекати і перевірити рівень ще разок. Утім, без досвіду масло частіше переливають, ніж недоливають (з тієї самої причини: здається, що його занадто мало, тому що воно ще не стекло в піддон картера). А якщо масло сильно перелити, може видавити і сальники колінвала. Якщо дуже “пощастить”, видавить і датчик тиску масла, і навіть масляний фільтр. І після цього мотор, звісно ж, теж почне стукати. А по-хорошому, перевіряти рівень краще зранку або хоча б хвилин через 15 після зупинки мотора – так буде точніше. І ще не варто забувати, що робити це треба на рівному горизонтальному майданчику. На деяких автомобілях із плоским піддоном і незручним щупом, на якому нічого толком не видно, це критично важливо.

Упущений після заміни рівень – це найімовірніша і найприємніша причина стуку, яку легко як виявити, так і усунути. Але іноді трапляються і більш неприємні речі. Часто стукіт після заміни мастила викликаний не стільки заміною, скільки промиванням старого і не надто доглянутого мотора промивним мастилом. Таке зазвичай буває з тими, хто з якоїсь причини не любить стежити за своєю машиною, але водночас ризикує заливати в мотор якусь чудову рідину, яка відновлює всю циліндро-поршневу групу, включно з кільцями поршнів, самими поршнями, гільзами циліндрів, вкладишами колінвалу та безневинністю хона. У житті такого не буває.

Найкраще, що може зробити агресивна “п’ятихвилинка” зі старим мотором, це відірвати від якоїсь його засміченої поверхні шматок відкладення і відправити його в маслоприймач або масляний канал ГБЦ. Само собою, це призведе до падіння тиску і появи неприємного стуку. А може бути й так, що шар відкладень дійсно стане тоншим, але замість втраченої частини цього шару з’явиться зазор, якого бути не повинно. І в цьому випадку щось теж може застукати. Одним словом, користуватися промивками потрібно обережно, і краще просто частіше міняти масло, ніж грати в цю рулетку. Причому робити це потрібно правильно. Процес начебто простий, але вимагає акуратності і точності.

Причому робити це потрібно правильно. Процес начебто простий, але вимагає акуратності і точності. При цьому є ще один важливий фактор: старе масло потрібно зливати максимально повністю. Буває, що під час самостійної заміни поспішають, і частина відпрацьованої рідини залишається десь у піддоні, змішується з новим мастилом і забруднює його майже відразу після заміни. Тому дотримуйтесь простих правил: зливати масло краще гарячим, і явно не в -25 морозу, лежачи на вулиці під машиною на картонці.

Деякі невеликі огріхи під час заміни мастила можуть викликати не те щоб стукіт, але трохи інші недоліки в роботі мотора. Наприклад, якщо залити маслом свічкові колодязі, можна заробити пропуски запалювання. І ще можна потрапити цівкою масла на ремінь допоміжних агрегатів. Стукати, найімовірніше, нічого не буде, але термін служби ременя можна помітно скоротити. Втім, якщо постаратися, можна отримати і хрускіт, і стукіт. Наприклад, від обгінної муфти генератора. Для цього треба бути зовсім криворуким, але людські таланти безмежні.

А якщо не мастило?
Буває, що в появі стукоту винна не мастило, а одна недорога деталь, яку міняють разом з мастилом і забувають про її існування – масляний фільтр. А він теж може змусити мотор лаятися неприємними звуками. Теоретично він так влаштований, що в разі його низької пропускної спроможності масло через клапан іде в обхід фільтрувального елемента. Це потрібно для того, щоб уникнути масляного голодування в разі сильного забруднення мастила або на високих обертах, коли потрібна дуже велика кількість мастила, і насос качає його у великій кількості. Але на практиці трапляються настільки огидні підроблені фільтри, в яких цей клапан не працює або його немає зовсім.
Або він є, але фільтрувальний елемент зроблено з туалетного паперу і картону, які найменше годяться на роль фільтра. Тому якщо в якості та оригінальності мастила сумнівів немає, можна спробувати замінити тільки фільтр. Щоправда, якщо його викрутити, витече і масло, тож якщо ви не хочете міняти його повторно, спочатку краще все-таки його злити, замінити фільтр і залити назад. Звучить, звісно, не дуже красиво, але хороше масло коштує дорого, тож спробувати можна.

І, звісно ж, не забуваємо про те, що поганий фільтр за 100 гривень може просто розвалитися або вилетіти з блоку, після чого мотор стрімко втратить усе мастило і повідомить про це радісним стуком. Само собою, не помітити це неможливо хоча б за рівнем масла на щупі.

Так співпало
Люди так влаштовані, що до останнього не хочуть вірити в гірше. Якщо після заміни мастила щось застукало, винне не завжди мастило. Цілком імовірно, що мотору настав час стукати з природних причин – через зношування. Але свіже масло при цьому іноді дійсно може стати причиною появи перших шумів. Як приклад можна нагадати про ті ж п’ятихвилинні промивні мастила: звичайне свіже мастило теж здатне відмити якесь відкладення, яке компенсувало збільшений зазор між деталями, які труться. Так, застукає після заміни, але винне в цьому не масло, а пройдені тисячі кілометрів. Колись це мало статися і, нарешті, сталося. Масло в цьому не винне, це просто сумний збіг, що має об’єктивні передумови для своєї появи.

Одночасно з цим варто зауважити, що стукати можуть не обов’язково поршні або колінвал. Стукіт буває різним, і не весь він настільки небезпечний. Після заміни мастила може стукати ланцюг ГРМ через неефективну роботу гідронатягувача, може тріщати фазообертач, який теж залежить від якості мастила і з часом виходить з ладу.

Ну і ще один момент, який не завжди враховують, це зміна погоди. Якщо після заміни мастила вранці стало холодніше, немає нічого дивного в тому, що мотор став трішки “дизелити” відразу після пуску, чого не було до заміни. Особливо якщо мотор має до цього схильність від природи (як деякі німецькі мотори 1,4 TSI або 1,6 MPI) або в системі газорозподілу немає гідрокомпенсаторів, а регулюванням зазорів клапанів власник автомобіля з якихось причин нехтує (наприклад, на корейських моторах серії Gamma або фордівських Duratec). Тож якщо здається, що мотор став стукати після заміни, варто звернути увагу і на інші чинники, які могли змінитися: погоду, бензин з нової заправки, фази Місяця і все інше.

Зрозуміло, після правильної заміни мастила мотор застукати не може. І якщо це трапилося, насамперед треба подумати про те, що масло попалося все-таки підроблене: стовідсоткової гарантії його оригінальності отримати практично неможливо, а висока ціна провокує появу безлічі підробок. І, звісно ж, немає сенсу дивуватися стуку під час зміни мастила на менш в’язке: на старому моторі таке трапляється часто. Малов’язкі мастила в принципі вбили вже багато моторів, тож якщо ви не власник нової машини, краще з цими мастилами не експериментувати – вийде собі дорожче.

Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати яких проблем чекати автовласнику, якщо не чорніє моторне масло