Техно
0

Що являє собою найновіша польська БМП «Borsuk»

З 2014 р. у Польщі розробляється перспективна бойова машина піхоти Borsuk («Борсук»). На цей час цей проєкт дійшов до стадії повномасштабних випробувань і наближається до серійного виробництва. Наразі нова БМП завершує етап заводських випробувань, а найближчим часом планується розпочати державні, які визначать її подальшу долю. При цьому міністерство оборони вже склало план закупівлі серійної техніки та переозброєння армії.

Перший прототип БМП Borsuk на випробуваннях

Техніка на випробуваннях

 

Перспективне БМП «Борсук» розробляється з 2014 р. групою підприємств на чолі з компанією Huta Stalowa Wola S.A. У 2016 році компанії-розробники розкрили загальний вигляд майбутньої бронемашини, а наступного року на виставці MSPO-2017 вперше представили повнорозмірний макетний зразок. Повноцінний прототип нової БМП зібрали та викотили у 2018 р.

Незабаром дослідна БМП вийшла на заводські (попередні) випробування, метою яких було підтвердження тактико-технічних характеристик та виявлення можливих недоліків з подальшим усуненням. Після завершення цього етапу перший прототип передали на випробування обстрілом та підривом для визначення реальних характеристик захисту.

За результатами випробувань першої БМП Borsuk проєкт було доопрацьовано. За його новою версією у 2020-21 р. побудували другий дослідний зразок. Саме він зараз бере участь у заводських випробуваннях. Крім того, його вже залучали до участі у повноцінних військових навчаннях. Передбачається, що ця машина стане зразком для подальшого серійного виробництва.

На початку лютого 2022 р. керівництво Агентства закупівель міністерства оборони Польщі розповіло про поточні роботи з виробу Borsuk та розкрило плани на найближче майбутнє. Повідомлялося, що раніше затверджений графік робіт залишається в силі. Другий прототип поки що залишається на попередніх випробуваннях, але їх буде завершено до кінця червня.

Після завершення заводських випробувань розпочнуться кваліфікаційні (державні). Згідно з раніше розкритим графіком, вони продовжуватимуться до 2023 р. Їх метою є підтвердження всіх характеристик та демонстрація відповідності вимогам замовника. За підсумками державних випробувань “Борсук” зможе надійти на озброєння польської армії.

Башта типу ZSSW-30.

Наприкінці квітня Агентство закупівель повідомило про розширення планів на державні випробування. Для використання у цих заходах замовлено чотири додаткові БМП. Терміни їх постачання не уточнюються, але ясно, що техніка повинна бути виготовлена ​​та поставлена ​​до завершення кваліфікаційних випробувань. Таким чином, доля нової розробки визначатиметься за допомогою п’яти дослідних/передсерійних бронемашин.

 

План виробництва

 

Проєкт Borsuk розробляється з метою поновлення парку бронетехніки мотопіхоти. Основною БМП у польській армії досі є стара радянська БМП-1, яка має місцеве позначення BWP-1. У стройових частинах є понад 1000 машин цього типу, побудованих у СРСР, Польщі та Чехословаччині. BWP-1 давно застаріли морально та фізично, через що потребують заміни. Раніше стверджувалося, що граничні терміни їхньої служби настануть уже у 2020-22 рр.

Згідно з актуальними планами, прямою заміною для старих БМП-1 стане новий «Борсук». Серійне виробництво такої техніки збираються запустити вже наступного року, одразу після завершення державних випробувань. Плани розписані майже на півтора десятиліття вперед – випуск нової техніки продовжуватиметься до середини тридцятих

Другий прототип

За офіційними даними, у період з 2023 по 2035 роки. польська армія придбає 588 бойових машин нового типу. За допомогою цієї техніки проведуть повне переоснащення 10 механізованих батальйонів сухопутних військ із першої лінії. Якщо організаційно-штатна структура армії буде змінена, плани БМП Borsuk можуть переглянути в той чи інший бік.

Паралельно з виробництвом нових “Борсуків” запустять модернізацію частини наявних BWP-1. Заміна деяких агрегатів та систем дозволить покращити характеристики старої техніки та частково наростити боєздатність підрозділів в очікуванні нових БМП. Інші BWP-1 спишуть. У віддаленій перспективі за ними підуть і модернізовані машини, внаслідок чого у військах залишаться лише сучасні Borsuk.

Польща також розраховує на отримання закордонних замовлень. БМП Borsuk вже бере участь у тендері міністерства оборони Словаччини, яке також бажає замінити стару техніку. Чи вдасться польській промисловості перемогти та отримати бажаний контракт, покаже час. Про інші конкурси та тендери поки не повідомлялося.

 

Якісні переваги

 

Виріб Borsuk є гусеничною бойовою машиною піхоти з протикульним бронюванням, що несе розвинений комплекс озброєння. Заявлено високу мобільність на суші та можливість перетину водних перешкод водою. Бойова маса БМП у вихідній комплектації досягає 25 т. При встановленні додаткових пристроїв (модулів додаткової комбінованої броні) цей параметр збільшується до 35-40 т.

Для «Борсука» розроблено гусеничне шасі передньомоторного компонування з кормовим відсіком десанту на 7-8 чол. Воно виконане в зварному корпусі з протикульної/протиосколкової броні. Точний рівень захисту наразі не повідомлявся. За різними оцінками, лобова проекція витримує 14,5 мм кулі або снаряди малих калібрів. Також передбачається встановлення додаткових модулів бронювання, що підвищують загальний рівень захисту та збільшують масу. При цьому машина втрачає можливість плавати.

У носі корпусу вміщено дизельний двигун MTU 8V199 TE20 потужністю 720 к.с. та автоматична трансмісія Perkins X300. Ходова частина має по шість опорних котків на борт та побудована на основі гідропневматичної підвіски Horstman InArms німецько-британської розробки. На шосе БМП розвиває швидкість щонайменше 70 км/год при запасі ходу 800 км. Рух на воді здійснюється за допомогою двох водометів зі швидкістю до 8 км/год.

Дослідні зразки Borsuk оснащені бойовим модулем (баштою) ZSSW-30 польської розробки. Башта (модуль) оснащена 30-мм автоматичною гарматою Bushmaster II Mk 44, 7,62-мм кулеметом, димовими гранатометами та пусковою установкою для ракет Spike. Використані багатоканальні прицільні комплекси, зокрема, панорамний командирський приціл.

Таким чином, новий БМП Borsuk має очевидні переваги перед існуючими машинами BWP-1. Отримано більш високі характеристики рухливості та прохідності, а також досягнуто підвищеного рівня захисту та вогневої потужності. Усе це позитивно позначається на загальній ефективності під час вирішення основних завдань – перевезенні та вогневої підтримці особового складу у бою.

 

Майбутнє мотопіхоти

 

На проєкт бойової машини піхоти Borsuk покладаються великі надії. З його допомогою польська армія планує замінити давно застарілу техніку та вивести показники мотопіхоти на потрібний рівень. При цьому вдасться створити доробок на майбутнє – нові «Борсуки» будуть служити протягом кількох наступних десятиліть.

На ранніх стадіях перспективний проєкт зіштовхнувся з деякими труднощами, проте успішно дійшов до випробувань. В останні роки дослідні БМП справляються з перевірками та дають польській армії привід для оптимізму. Очевидно, наявна і замовлена ​​техніка в 2022-23 рр. успішно пройде кваліфікаційні випробування і Borsuk надійде на озброєння. Втім, помітний ефект від цього проявиться лише через кілька років, а поки що основною машиною піхоти залишатиметься BWP-1.

Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати про 7 армійських машин підвищеної прохідності, що змогли стати живими легендами

Джерело: Познавательный журнал ЕНОТ

Advertisement
Теги: ,

Також цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Fill out this field
Fill out this field
Будь ласка, введіть правильний email.
You need to agree with the terms to proceed

Популярне
Меню