Техно
0

САУ «Цезар»: які переваги та недоліки є у французької артилерійської системи

Французька самохідна артилерійська установка “Цезар” отримала свою назву на честь античного давньоримського полководця Гая Юлія Цезаря. А ще CAESAR – це абревіатура від перших букв «CAmion Equipe d’un Systeme d’ARtillerie», що перекладається українською мовою лише як «Вантажівка, оснащена артилерійською системою». Іронічно, але основним експлуатантом цих САУ є аж ніяк не Франція. Наскільки хороша ця установка?

Насправді гармата на вантажівці.

Самохідна артилерійська установка «CAESAR» була розроблена та створена компанією Nexter у 1994 році. У серійне виробництво нову САУ запустили 2002 року, а на озброєння Франції прийняли лише 2008-го. Сучасна французька артилерійська система є спадкоємцем буксованої гармати TRF1 та САУ GCT AUF1 розробки 1970-х років. У 1980-ті роки П’ята республіка почала поступову відмову від систем, що буксируються, через їхню вразливість для контрбатарейного вогню на користь самохідних установок. При цьому установка GCT AUF1 не надто задовольняла армію країни. Вона вийшла надто дорогою і не надто мобільною.

155-мм гаубиця.

За основу “Цезаря” було взято шасі 6х6 Renault Sherpa 10 масою 18 тонн. Кабіна вантажівки отримала протиосколкове та протикульне бронювання. З благ цивілізації всередині є кондиціонер. Екіпаж САУ складає 5 осіб. Як зброю на шасі нової САУ в 1990-х роках встановили вже згадану 155-мм гармату TRF1, яку оснастили системою керування вогню «Сігма-30» та навігаційною системою NAVSTAR, із вбудованим балістичним блоком керування FCS ATLAS. Після модернізації гармату TRF1 оснастили також автоматичним заряджанням. Це дозволило підвищити скорострільність САУ у звичайному режимі до 8 пострілів за хвилину. Система наведення зброї управляється в штатному режимі гідравлікою, проте в режимі надзвичайної ситуації може керуватися і вручну.

Кришталева гармата.

При стрільбі прямим наведенням «CAESAR» може вражати об’єкти на відстані 2 км. Під час стрільби в режимі гаубиці, САУ закидає снаряди на дистанцію від 41 до 54 км залежно від типу боєприпасів. Штатний боєкомплект зброї складає 30 пострілів. У рух самохідка приводиться дизельним двигуном. Запасу палива вистачає на 550-600 км при їзді шосе. Ходові якості “Цезаря” на пересіченій місцевості залишають бажати кращого, що є, мабуть, головним недоліком самохідки. При цьому САУ дуже рухоме: розгортання установки займає не більше 60 секунд, згортання не більше 40. Також установку можна похвалити за низьку ціну, низькі експлуатаційні витрати, гарні вогневі якості. Посварити, крім прохідності, варто за скромний боєкомплект і трохи заслабку захищеність.

Найбільше таких у СА

Хоча на озброєнні Франції CAESAR стоїть з 2008 року, основним експлуатантом установки є аж ніяк не П’ята республіка. На її озброєнні є лише 76 установок станом на 2022 рік. Найбільше таких САУ має Саудівська Аравія – 136. Далі йдуть Чехія – 52, Індонезія – 49, Данія – 15, Бельгія – 9, Таїланд – 6, Колумбія – 4.

 

Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати про самохідну артилерійську установку Archer – шведський «Лучник» здатний вражати ворожі цілі до 60 км.

Advertisement
Теги:

Також цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Fill out this field
Fill out this field
Будь ласка, введіть правильний email.
You need to agree with the terms to proceed

Популярне
Меню