Техно
0

Повернення «Пантери». Компанія Rheinmetall презентувала свій новий танк KF51 Panther

Міжнародна виставка озброєнь Eurosatory, що проводиться раз на два роки у Парижі, нерідко дивує світову громадськість та військових експертів новітніми зразками бойової техніки. Відкриття нового сезону, що відбулося 13 червня 2022 року, також не обійшлося без новинок.

Цього разу центром уваги став новий основний бойовий танк “Пантера” від німецької компанії “Рейнметал”. Точні характеристики цієї машини не розголошуються, та й сама вона насправді є демонстратором технологій, але наявні дані вже дозволяють нам скласти деяке уявлення про неї.

Концепція нової «Пантери»

 

Демонструючи дітище своєї компанії перед численними журналістами, експертами та військовими, генеральний директор “Рейнметал” Армін Паппергер повідомив, що “Пантера” є своєрідним продовженням сімейства танків “Леопард-2”. Зроблено таку заяву, ймовірно, з двох причин.

По-перше, щоб скористатися репутацією машин, що вже зарекомендували себе і отримали комерційний успіх.

По-друге, судячи з зовнішнього вигляду, новинка явно має «леопардові» риси як мінімум щодо шасі та башти. Не виключено, що внутрішні елементи, включаючи агрегати моторно-трансмісійного відділення, в тому чи іншому вигляді перекочували з основного німецького танка.

KF 51 Panther на виставці Eurosatory 2022 року.

Зв’язок поколінь – це, звичайно, добре, але що там по нововведеннях? Як відомо, щоб продати новий продукт, потрібно вказати на його очевидні переваги перед старим. Щодо танків їх список практично завжди розмежовується трьома категоріями: вогнева міць, бронювання та електроніка. У цьому плані німці оригінальні не стали і вказали наступне в рекламному буклеті «Пантери»:

– висока вогнева міць, що реалізує принцип повного домінування та знищення цілей на полі бою завдяки новій гарматі, використанню дронів-камікадзе та дистанційно-керованої кулеметної установки;

– всеракурсна захищеність від усіх видів протитанкових боєприпасів за допомогою активного, реактивного та пасивного захисту;

– розширені можливості спостереження за полем бою за рахунок системи «прозорої броні» та розвідувальних безпілотників;

– повний цифровий контроль за всіма датчиками та системами машини.

Втім, сюди можна додати і компоновку танка. Ні, розташування основних відділень не змінилося: відділення управління – у носовій частині корпусу, бойове відділення – посередині та моторний відсік – у кормі. Просто з башти прибрали зарядного, зберігши розташування навідника і командира у правій її половині, а поруч із механіком-водієм організували ще одне робоче місце, яке займає або командир танкового підрозділу, або оператор БПЛА.

В цілому ж, як кажуть у «Рейнметал», їхній продукт має стати абсолютно новим і переосмисленим інструментом, здатним виконувати як вогневі завдання, так і розвідувальні, спілкуючись у «багатодоменній» мережі рівня тактичної ланки та вище.

Крім того, виробник стверджує, що «Пантера» має заділ на майбутнє і цілком може бути оснащена безлюдною баштою, або взагалі стати безпілотною.

Загалом, перелік переваг цікавий. Настав час розглянути деякі з них ближче.

Захищеність танка

 

Деколи можна зустріти твердження, що композитне бронювання остаточно обірвало зв’язок маси машини та її захищеності, але насправді це не так. Чим сильніший захист, особливо проти підкаліберних снарядів, тим більше вона важить, що й демонструють поважніші останні модифікації американських «Абрамсів» і німецьких «Леопардів-2». А ось «Пантера» з масою 59 тонн виглядає «схудлою» на тлі своїх побратимів. Про якісь конкретні цифри стійкості до вражаючих засобів тут говорити не доводиться, через відсутність даних, але тоннаж явно натякає на те, що рівень пасивного бронювання нового танка навряд чи перевершує «Леопард-2А7» (за умови, що в новому танку не були застосовані якісь революційні бронематеріали, що дозволили при меншій вазі забезпечити кращу захищеність).

Виробник також стверджує, що новий танк має реактивний, тобто динамічний захист. Однак особливості конструкції модулів, встановлених на башті та корпусі – з кришками великої площі – говорять про те, що мова, швидше за все, йде про невибуховий тип ДЗ, який застосовувався ще в баштових «дзьобах» «Леопард-2А5» і складався із сталевих листів і розташованих між ними прокладок із резиноподібного матеріалу. Прогрес, звичайно, на місці не стоїть, тому якісь елементи конструкції могли бути замінені на більш ефективні та енергоємні.

Вид на гармату та спарений 12,7-мм кулемет. Справа – три типи пострілів для нової зброї. На башті посередині видно пускову установку для дронів-камікадзе.

Є й активний захист. В цьому випадку в “Рейнметал” вирішили не сподіватися на сторонніх постачальників і скористалися системою AMAP (Advanced Modular Armor Protection), що випускається підконтрольною фірмою ADS Gesellschaft für Aktive Schutzsysteme. Цей комплекс є модульною конструкцією масою 600 кг, що використовує як захисний засіб відстрілювані боєприпаси з керованим підривом. За виявлення атакуючих об’єктів відповідають дві групи датчиків, які визначають траєкторію, швидкість та тип снаряда та передають дані на бортовий комп’ютер, який вже приймає рішення про відстріл контрбоєприпасів. Швидкість реакції системи становить лише 0,56 мс, чого може вистачити для знищення не лише протитанкових гранат та ракет, а й підкаліберних снарядів.

Зважаючи на те, що самонавідні протитанкові ракети, які атакують у дах, набувають все більшого поширення, «Пантера» оснащена системою їх виявлення та протидії. З протидією все більш-менш ясно: у буклеті «Рейнметал» йдеться про постановку аерозольної завіси, яка маскує танк у верхній півсфері в інфрачервоному діапазоні, а ось із виявленням є деякі питання. Втім, швидше за все, йдеться про камери, що працюють в інфрачервоному та ультрафіолетовому діапазонах, здатних засікти ракету з тепловим випромінюванням від її двигуна і силует на тлі неба в ультрафіолетовому діапазоні.

Кормова частина танка. Видно дистанційно-керовану турель.

Доповнює цю своєрідну «ППО» танка можливість ураження безпілотних літальних апаратів за допомогою дистанційно-керованої кулеметної установки калібру 7,62 мм із боєзапасом 2 500 набоїв.

 

Озброєння

 

Гармата

 

Однією з основних особливостей новинки є гармата – 130-мм гладкоствольна зброя L52. Тут виробник пішов шляхом «ні нашим, ні вашим». Річ в тому, що західні танкобудівники вже давно придивляються до гармат калібру 140-мм, оскільки танкові 120-мм гармати, що стоять на озброєнні, майже повністю вичерпали свій модернізаційний ресурс і вже не можуть забезпечити радикальне збільшення дульної енергії, що безпосередньо впливає на пробивну здатність снарядів.

Однак установка свтола більшого калібру супроводжується низкою проблем, серед яких основними є: маса та габарити всієї гарматної системи та скорочення боєкомплекту. Тому “Рейнметал” вирішили застосувати золоту середину. За масою і розмірами L52 практично ідентична своїй 120-мм попередниці, але при цьому забезпечує на 50% більшу дульну енергію, що разом зі збільшеним на 10 мм діаметром ствола дозволить створювати більш могутні боєприпаси різного призначення.

Проте навіть «проміжний» калібр «Пантери» призвів до збільшення маси унітарних пострілів приблизно до 30 кг, тому людину-заряджальника в цьому танку замінив автомат заряджання місткістю на 20 пострілів. Ще десять перебувають у немеханізованому укладанні.

Дрони-камікадзе

 

Прагнучи зробити зі свого дітища універсальну бойову машину, німецькі конструктори вирішили оснастити “Пантеру” пусковою установкою для дронов-камікадзе HERO-120 від ізраїльської компанії UVision. Розташована вона у даху башти та дозволяє по черзі запускати до чотирьох безпілотників. Керувати ними може будь-який член екіпажу.

HERO-120 є барражуючим боєприпасом масою 12,5 кг з хрестоподібним оперенням. За допомогою невеликого електродвигуна та пропелера в кормовій частині цей апарат здатний виконувати політ на дальність до 40 кілометрів та вести пошук цілі вдень та вночі за рахунок використання тепловізійного каналу. В принципі, можливості HERO-120 дозволяють використовувати його як розвідника, але основне його призначення – це знищення техніки та стаціонарних об’єктів супротивника за допомогою 3,5 кг боєголовки кумулятивного або фугасного типу на вибір.

Дрон-камікадзе HERO-120 у польоті.

Приціли та спостереження за полем бою

 

У розпорядженні навідника «Пантери» є багатоканальний приціл, встановлений фактично в лобовій частині башти, як і «Леопард-2». Точних і навіть приблизних характеристик «Рейнметал» по ньому не дає, але з упевненістю можна говорити про те, що стандартний набір у вигляді телетепловізійного каналу, автомата супроводу цілі та лазерного далекоміра в ньому присутній.

Приблизно тим самим «нафаршировано» командирський панорамний прилад спостереження з круговим обертанням на 360 градусів. З його допомогою командир танка може вести спостереження за місцевістю, виявляти та ідентифікувати цілі, вести по них вогонь з гармати та спареного кулемету. Також реалізовано принцип «мисливець-стрілець», коли командир позначає ціль, а навідник вражає її.

Загалом принципового нового тут нічого немає. Питання лише тому, що позаду панорами розташована дистанційно керована кулеметна установка, яка перекриває чималу частину огляду кормової проекції.

Додаткову оглядовість забезпечує система прозорої броні, що складається з камер, встановлених у всіх проекціях танка. Зображення з них надходить на дисплеї всіх членів екіпажу, тому дізнатися, що діється зовні, може не тільки командир або навідник, а й механік-водій – достатньо вибрати відповідну опцію на екрані.

Окремо варто зазначити, що згадані вище безпілотники HERO – не єдині у «Пантері». Так, у даху башти, ближче до бортів, є ніші для двох квадрокоптерів, які використовуються для розвідки на невеликі відстані від танка. Довго супроводжувати машину вони не зможуть – акумуляторів навряд чи вистачить більше ніж на півгодини польоту, та й взагалі не зрозуміло, чи одноразові вони, чи ні, але опція, в принципі – корисна.

Розвідувальний квадрокоптер.

NGVA

 

Про те, що танк можна зробити безпілотним або взагалі перетворити його на робота зі штучним інтелектом, говорять уже давно. “Рейнметал” вирішили цей тренд підхопити не лише на словах, а й на ділі.

Як запевняють розробники, «Пантера» є одним з небагатьох екземплярів бойової техніки, повною мірою підігнаною під стандарти NGVA (NATO Generic Vehicle Architecture). Тобто переважна більшість систем танка підключені до єдиної шини обміну даних через спеціальні інтерфейси та управляються центральним бортовим комп’ютером. Це означає, що будь-який член екіпажу має доступ до всієї інформації (наприклад, механік-водій може включити зображення з безпілотника на своєму дисплеї) і навіть частково (а можливо і повністю) може виконувати функції іншого танкіста, не встаючи зі свого робочого місця.

Крім того, NGVA розширює можливості по інтеграції нових систем у танк, працюючи за принципом “увімкнув і користуйся”. Що ж до зачеплення на майбутнє, цей стандарт цілком може бути використаний для створення безпілотної машини, адже бортовим комп’ютером можна керувати віддалено. Хоча більш реалістичним виглядає запровадження якихось програмних елементів на кшталт автоматичного розпізнавання цілей тощо, які спрощують життя екіпажу.

 

Висновок

 

Що ж можна сказати щодо «Пантери»? Напевно, те, що це дуже доопрацьований «Леопард-2», який на революційність конструкції зовсім не тягне. Хоча, до електроніки, гармати та хорошої оглядовості питань немає жодних. А ось, дивлячись на інші аспекти, може здатися, що конструктори спочатку приймали правильне рішення, а потім їм протилежне.

У рекламному буклеті йдеться, що танк добре захищений від усіх видів снарядів на полі бою. І це багато в чому завдяки активному захисту – ставку зроблено правильно. Досвід багатьох військових конфліктів прямо говорить, що бойовій техніці потрібний всеракурсний захист, хоча б від ракет і гранат, не кажучи вже про підкаліберні снаряди. Але робити це потрібно не на шкоду пасивній броні. Що ж ми бачимо у Пантери? При, схожих з «Леопардом» габаритах вона важить 59 тонн, тобто радикальним поліпшенням (обтяженням) бронювання, швидше за все, просто не займалися.

Не менш дивним виглядає формальне скорочення чисельності екіпажу до трьох осіб. З одного боку, «Рейнметал» ніби цим пишається і прямо каже, що їхній танк – з прицілом на майбутнє, і вже зараз вони можуть зменшити кількість танкістів за рахунок автоматизації систем. З іншого боку, як би ненароком проскакує один момент: ми про всяк випадок залишили місце для четвертої людини у відділенні управління поряд з механіком-водієм – взагалі-то, воно для командира танкового підрозділу, але за фактом його займатиме спеціальний оператор, керуючий цілою ордою дронів. При цьому введення HERO-120 до складу саме танкового озброєння досить спірне, ця зброя скоріше для легких, високомобільних платформ.

Загалом, звичайно, «Пантера» залишає про себе подвійне враження. Всі ці нововведення у вигляді нової гармати, електроніки, активного захисту та іншого – речі справді потрібні. Але відчуття, що продавець намагається продати старий товар у новій обгортці, все-таки є.

Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати що являє собою найновіша польська БМП «Borsuk»

Джерело: udachnyj-enot.com.ua

Advertisement
Теги: ,

Також цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Fill out this field
Fill out this field
Будь ласка, введіть правильний email.
You need to agree with the terms to proceed

Популярне
Меню