На війні майже всі стають забобонними, сподіваючись залучити до себе зайвий шматочок удачі. Деякі звертаються до віри, хтось – до прикмет. А ось американські солдати пішли далі: їхнім талісманом виявилася гральна карта – піковий туз. Причому ці забобони виявилися настільки популярними, що шматочок картону з колоди стали кріпити на каски і називати не інакше як «таємна зброя».
Історія цього незвичайного символу везіння веде свій початок ще з початку ХХ століття, періоду Першої світової війни. Саме тоді американські солдати та офіцери стали масово розповсюджувати легенду про особливу силу пікової масті — мовляв, вона приносить удачу та везіння. Незабаром цей символ з’явився на касках, на військовій техніці, на зброї та обмундируванні. Втім, така популярність забобони не дивна: війна неминуче змушує людину звернутися до віри в те, що є якісь речі або прикмети, здатні дати їй додатковий захист.
Через двадцять років, у Другій світовій війні боролося з гітлерівською коаліцією вже інше покоління. Але забобони про піковий туз не втратили своєї популярності. Але час вплинув на практику носіння цього талісмана: тепер його не малювали на техніці, а закріплювали карту прямо на каску чи кашкет, чекаючи від неї захисту та водночас – демонструючи свою безстрашність. У бою туз грав ще й практичну роль: з його допомогою американські бійці розрізняли своїх супротивників.
Цікавий факт: солдати армії США були не єдиними, хто вірив у силу пікової масті. Так, джерела, що збереглися, наочно демонструють, що подібним талісманом користувалися і англійці, і італійці. А німці взагалі зробили його символом одного з елітних підрозділів Люфтваффе – він часто зображувався на їхніх літаках-винищувачах.
Традиція застосовувати піковий туз чи будь-яку іншу карту аналогічної масті не припинилася із закінченням Другої світової війни. У низці локальних збройних конфліктів він продовжував виконувати свої функції. Більш того, підтримкою цього забобону всіляко займалося навіть американське командування: вони розуміли, що якщо пікові тузи надавали солдатам впевненості та відваги, тому звели його в ранг різновиду психологічної зброї. Тому саме цю карту стали масово виробляти та відправляти до зони бойових дій цілими коробками. Іноді на упаковці розміщували підпис «Секретна зброя».
Згодом до звичайного малюнку пікового туза стали додавати зображення черепа та кісток або мотивуючі гасла. Особливу популярність тренду додала думка, що в’єтнамці, з якими, зокрема, воювали солдати армії США, дуже бояться цієї карти як символ смерті. Насправді це не підтвердилося, але американці все одно часто розкидали їх по округу.
Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати чи врятує солдата сучасна каска від попадання кулі з гвинтівки чи автомата