У деяких фільмах, а також у репортажах новин і на фотографіях із гарячих точок можна побачити досить дивні мінометні міни. До їхніх хвостовиків прив’язані якісь дивні тканинні штуковини, що мають вигляд не то мішечків, не то якихось ганчірок. У військовій справі дуже рідко хоч щось робиться просто так. Виникає справедливе запитання: навіщо потрібні ці загадкові “сосиски” з рушників?
В армії справді нічого не робиться просто так. Особливо, коли мова заходить безпосередньо про зону бойових дій. До хвостовиків мінометних мін насправді прив’язують не рушники, не ганчірки і навіть не “сосиски”! Прив’язують до них невеликі мішечки. Кожен із цих мішечків наповнений вибухівкою, як правило, порохом. Як це тривіально не прозвучить, але називається ця штуковина просто і невигадливо: додатковий пороховий заряд.
Навіщо ж потрібен пороховий заряд? Насамперед він необхідний для того, щоб міна летіла швидше. По-друге, додатковий пороховий заряд використовується ще й для того, щоб збільшити максимальну дальність ураження такої міни. Додаткові порохові заряди виготовляються відповідно до встановлених норм. Для кожного боєприпасу розраховується спеціальна балістична таблиця.
У цій таблиці вказуються дані про те, наскільки потужним має бути пороховий заряд, щоб збільшити дальність і швидкість польоту мінометної міни на певні значення. Виготовляються додаткові заряди на заводі. Поставляються вони в одному контейнері з боєприпасами. До кожної міни додається 3-5 мішечків із порохом. Добре навчена людина мінометний розрахунок має напам’ять пам’ятати, наскільки змінюються параметри польоту міни від прив’язування одного, двох і так далі додаткових зарядів.
Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати чому танкові кумулятивні снаряди мають таку дивну не обтічну форму