Техно
0

Навіщо протитанковій гарматі потрібен ствол у формі конуса

Це тільки в кіно танки пафосно вибухають при попаданні в них гарматних снарядів. Найчастіше на практиці важкі бойові машини гинуть так само, як піхотинці, – мовчки і беззвучно, спіймавши розігнаний до величезної швидкості шматок металу. І хоча кумулятивні снаряди набули величезної популярності в другій половині XX століття, досі для зупинки танків користуються у тому числі послугами розігнаних до небувалої швидкості «ломів».

Намагалися робити все XX століття.

Кумулятивні снаряди – це тема для окремої розмови. Класичний «кінетичний» бронебійний снаряд – це, по суті, металевий брухт, бронепробивна здатність якого складається із трьох основних факторів. Перший – матеріал, з якого зроблений боєприпас. Другий – форма снаряда. Третій – сила удару. При цьому ключовим фактором є сила удару. Збільшувати її можна двома шляхами: за допомогою збільшення мас або підвищення швидкості руху. Проблема полягає в тому, що збільшувати масу без збільшення калібру дуже складно. Інша річ, збільшення швидкості. Домогтися її зростання можна за рахунок збільшення метального заряду та подовженого каналу ствола, а також зміни його форми.

Ідея виникла ще до Першої світової війни.

Як розігнати гарматний снаряд швидше, не змінюючи його калібр, інженери ламали голову не одне десятиліття. Проте, по суті, найкраще рішення у цій галузі було винайдено ще до Першої світової війни. Причому застосували його спочатку не в артилерії, а до ручної стрілецької зброї. Першопрохідцем у цій галузі був німецький інженер Карл Руфф, який презентував нове технічне рішення конусного ствола у 1903 році. Надалі експерименти з конічними стволами проводилися у всіх країнах. Щоправда, хоч якийсь значний результат на цій ниві змогли досягти тільки в Німеччині. Найвідомішою гарматою з конічним стволом стала німецька протитанкова гармата фірми «Рейнметал» – 4.2 cm Pak 41. У Радянському Союзі після серії невдач взагалі було вирішено відмовитися від створення подібних гармат перед початком Другої світової війни.

Снаряд летить швидше.

Хоча гармати з конічним стволом забезпечували велику швидкість снаряда, а разом з тим і набагато краще бронепробитя, вони мали й низку серйозних мінусів. Саме з цієї причини перспективна технологія так і не набула повсюдного поширення. По-перше, інженерам доводиться вирішити безліч складних завдань при проєктуванні такої зброї, щоб згодом не допустити деформування снаряда прямо в каналі ствола в момент пострілу. Гармати з конічним стволом вкрай складні у виробництві. По-друге, сам собою конічний ствол є «кришталевою гарматою». Це високоефективний засіб, який не відрізняється довгим життям у реальних бойових умовах, з екстремальним впливом довкілля та постійною експлуатацією. По-третє, гармати з конічним стволом через високу швидкість руху боєприпасу фактично позбавлялися можливості вести хоч якийсь ефективний вогонь осколковими боєприпасами проти піхоти, легких і не броньованих цілей.

Розігнати швидше.

Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати на що була здатна надважка САУ рейху Jagdtiger

Advertisement
Теги: , , , ,

Також цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Fill out this field
Fill out this field
Будь ласка, введіть правильний email.
You need to agree with the terms to proceed

Популярне
Меню