У мережі можна натрапити на досить рідкісну серію архівних фотографій із зображенням танка Т-62, на гармату якого одягнена якась загадкова «парасолька». Хто її вигадав, а найголовніше навіщо? Чому нічого такого немає на сучасних бойових машинах? Насправді загадкова «парасолька» є одним із найцікавіших експериментів інженерів. Але все по порядку.
Перше десятиліття після Другої світової війни стало справжнім «золотим віком» кумулятивних снарядів та ручних гранатометів. Усього за кілька років збройовим конструкторам вдалося підняти здатність до пробиття броні у таких боєприпасів майже вдвічі. Тому по всьому світі відчайдушно кинулися шукати нові засоби захисту бронетехніки.
Запропонувати якусь принципово нову концепцію захисту від кумулятивного потоку конструктори тоді не могли, тому більшість проєктів зводилося до чергового переосмислення досвіду кінця Другої світової війни з встановленням різноманітних захисних екранів і сіток. Нескінченно нарощувати «класичну» броню так само не уявлялося можливим через різке обтяження бойових машин з усіма наслідками для ходової частини.
Власне фотографії танків Т-62 та Т-55 із загадковими «парасольками» на гарматах – це одна з таких спроб «переосмислення» протикумулятивних сіток. Розроблено захист було у 1964 році і називається він комплексний захист танка ЗЕТ-1. Складався він з кількох суцільних бортових екранів, а також сітки-парасольки, що розтягується на гарматі. Ідея була та сама, що й раніше: створити перешкоду на шляху руху кумулятивного потоку, який змусить її відхилитися з прямої траєкторії, знизивши ефективність.
Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати навіщо у сучасних танків серед гармати є дивне потовщення