Перший шліц кріпильних виробів, який вигадала людство, був плоским. Сьогодні така викрутка поряд із хрестовою є майже у кожному будинку. Прямий шліц використовується як мінімум із XV століття. При цьому існують і багато інших. Наприклад, квадратний канадський шліц. Навіщо такий взагалі потрібний і чому багато хто з тих, хто вже випробував його, каже, що він є найкращим у світі.
Насправді різновидів шліців кріпильних виробів існує безліч. Необхідність у додаткових різновидах виникла ХІХ столітті на фоні промислової революції. Тоді виявилося, що металовироби з прямим шліцем не дуже добре підходять для різноманітних машин. Масла у вогонь підлило і розвиток авіації на початку XX століття. Виявилося, що “прямий” взагалі не годиться для створення надійних з’єднань у складній техніці. У період з 1860-х по 1910-ті інженери в Європі та США почали винаходити нові різновиди кріпильних виробів.
У 1909 році канадський конструктор-ентузіаст Пітер Робертсон всього за 2 години мозкового штурму створив новий «не зісковзуючий» викрутковий шліц, надавши йому форму квадрата. На свій винахід Робертсон отримав патент, проте до серійного виробництва справа так і не дійшла. Існує цікава байка про те, що права на квадратний шліц Робертсона хотів купити Генрі Форд, проте два конструктори не зійшлися чи то в ціні, чи то в думках, після чого Форд зробив усе, щоб квадратний шліц не побачив світ! Але насправді це не більше ніж легенда.
Причина, через яку квадратний шліц не набув широкого поширення на початку минулого століття, проста і прагматична. Виробляти такі металовироби було надто складно і дорого за тогочасного рівня розвитку технологій. Тому всі американські промисловці урочисто потиснули руку Робертсону, похвалили за винахідливість і попросили зайти років через 100 з хвостиком. Сьогодні ситуація змінюється. Технології дозволяють без проблем робити деталі кріплення з таким шліцем. Крім того, на винахід канадця вже минув патент, тому квадратний шліц копіюють всі, кому не ліньки. Сьогодні він найбільш відомий під позначенням Scrulox.
Насправді канадська штука є досить вузькоспеціалізованою. Металовироби з квадратним шліцем здебільшого підходять для роботи тільки з відносно м’якими матеріалами, такими як дерево. При цьому важливою перевагою творіння Робертсона є те, що «квадрати» завжди добре тримаються на кінчику викрутки. Це, у свою чергу, дозволяє працювати з ними навіть однією рукою.
Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати про просте правило, яке допоможе відрізнити якісний шурупокрут від дешевої підробки