З 1983 року в армії США використовується реактивна система залпового вогню M270 MLRS. Пізніше цей РСЗВ надійшов на озброєння інших армій. Незважаючи на солідний вік, M270 зберігає високі бойові якості та залишається основним взірцем свого класу в арміях кількох країн. Такі успіхи ґрунтуються на ряді особливостей конструкції та наявності широкої номенклатури боєприпасів.
Особливості конструкції
Бойова машина M270 є гусеничною платформою із встановленою на ній артилерійською частиною. Шасі по агрегатах уніфіковано з БМП M2 Bradley, що спрощує експлуатацію та забезпечує високі характеристики. Артилерійська частина M270 була розроблена з використанням цікавих рішень, які стали ключем до подальшої модернізації.
На відміну від інших РСЗВ, американська M270 не має пакета напрямних для запуску реактивних снарядів. Замість нього використовується пускозарядний модуль M269. Він виконаний у вигляді броньованого короба із посадковими місцями для двох транспортно-пускових контейнерів. Для встановлення останніх M269 має власний механізм перезаряджання. За рахунок такого механізму ТПК із ракетами можуть прийматися з будь-якої транспортної машини.
Стандартний контейнер для некерованих ракет калібру 227 мм складається з металевої рами та шести склопластикових труб з ракетами, що виконують функції напрямних. За рахунок спіральних полозків на стінці труби забезпечується розкручування ракети під час запуску.

Артилерійська частина M270 приймає відразу два контейнери, що дозволяє виконати залп із 12 ракет калібру 227 мм. Після стрілянини контейнер витягується, але в його місце встановлюється новий.
Подібна архітектура пускової установки певною мірою полегшує підготовку до стрільби, а також дає гарний заділ для модернізації. Виріб M269 має значний внутрішній об’єм, придатний для використання не тільки ТПК під 227 мм ракети. Так, у рамках цієї артилерійської частини вдалося вписати оперативно-тактичну ракету MGM-140 ATACMS калібру 610 мм.
Наявність такого боєприпасу різко розширила коло розв’язуваних завдань РСЗВ, а також перевела його в інший клас техніки. Неважко помітити, що інша архітектура пускової установки M269 не дозволила б отримати подібні результати.
Реактивні снаряди
Для РСЗВ M270 MLRS була розроблена широка номенклатура боєприпасів різних типів та різного призначення. Найбільш масовими є некеровані реактивні снаряди з бойовим навантаженням. Вироби лінійки M26 призначаються для ураження різних площових цілей у широкому діапазоні дальностей. M27 і M28 є навчальними боєприпасами з різною комплектацією.
Снаряди M26 трьох модифікацій отримують касетну головну частину, що вміщає до 644 осколково-кумулятивних бойових елементів M77 або M85. Максимальна дальність стрільби в лінійці M26 – 45 км. Виріб M27 є інертною ракетою M26, призначеною для відпрацювання завантаження боєкомплекту. Навчальний снаряд M28 повторює конструкцію M26, але несе вагові імітатори бойового навантаження та димові шашки для маркування точок влучення. Навчальна ракета M28A1 відрізняється скороченою до 9 км. дальністю стрільби.
У рамках проєкту GMLRS було розроблено кілька керованих ракет калібру 227 мм з різними варіантами бойового навантаження та льотними характеристиками. Снаряд M30 оснащений ГСН з наведенням сигналів системи GPS і несе 404 суббоєприпаси M85. Дальність стрілянини – до 70 км. Ракета M31 має таку конструкцію, але несе моноблочну бойову частину. Найближчим часом очікується початок експлуатації ракет GMLRS-ER – вироби із дальністю польоту до 150 км.
Основна маса реактивних снарядів для M270 була розроблена у США, але кілька зразків створили у зарубіжних країнах. Так, німецька ракета AT2 ґрунтується на конструкції M26 і несе головну касетну частину з однойменними протитанковими мінами. Такий боєприпас призначається для дистанційного мінування території. У недавньому минулому Ізраїль провів модернізацію своїх M270 і доповнив їхній боєкомплект трьома новими ракетами з корекцією на траєкторії або з повноцінним самонаведенням.
Оперативно-тактичні ракети
В армії США нині відсутні спеціалізовані оперативно-тактичні ракетні комплекси. Функції такої техніки покладаються на наявні РСЗВ M270 та M142 HIMARS. Для використання на MLRS було розроблено ракети сімейства ATACMS. На установці M269 розміщуються два ТПК з подібною зброєю.
Вироби сімейства MGM-140 ATACMS є керованими балістичними ракетами довжиною менше 4 м діаметром 610 мм. Стартова вага, залежно від модифікації, трохи більше 1700 кг. Розроблено кілька версій ракети, що відрізняються засобами наведення, бойовою частиною та характеристиками.
Перша ракета сімейства, MGM-140A, мала інерційну систему наведення та доставляла 950 осколково-фугасних елементів M74 на дистанцію до 130 км. У проєкті MGM-140B використовували інерційну та супутникову навігацію. Кількість суббоєприпасів скоротили до 275, що покращило льотні дані та підвищило дальність стрілянини до 165 км.
Найбільш новою ракетою лінійки є MGM-168 (Block IVA). Вона несе 227-кг унітарну осколково-фугасну бойову частину та має ГСН від MGM-140B. Дальність доведено до 270 км. Нові модифікації не розроблялися. З 2018 року реалізується програма продовження термінів служби ATACMS SLEP. Вона передбачає ремонт та оновлення ракет на зберіганні з наближенням їх характеристик до проєкту MGM-168.
У 2016 р. стартували роботи з нової ракети для заміни застарілих ATACMS. Проєкт LPRF (Long Range Precision Fires) передбачає створення оперативно-тактичної ракети із дальністю до 500 км. За рахунок вдосконалення окремих компонентів слід збільшити бойове навантаження та скоротити габарити. У транспортно-пусковий контейнер M270 слід вписати відразу дві ракети.
Найближчим часом компанії Raytheon і Lockheed Martin планують запустити льотні випробування нової ракети, яка тепер має назву PRSM (Precision Strike Missile). У зв’язку з виходом США з Договору про РСМД не відкидається можливість переробки цього проєкту з метою збільшення дальності стрільби. 500 км, зазначені для LPRF/PRSM, були пов’язані з обмеженнями цієї угоди, які тепер втратили свою силу.

За наявними даними, PRSM не розроблятимуть нові пускові установки. Така зброя використовуватиметься на платформах у вигляді РСЗВ M270 та M142 HIMARS.
Універсальна зброя
За відкритими даними, в армії США зараз є близько тисячі РСЗВ типу M270 MLRS. Приблизно чверть цієї кількості останніми роками пройшла модернізацію за проєктом M270A1, внаслідок чого відрізняється покращеними тактико-технічними характеристиками. Значна кількість таких РСЗВ виведена в резерв, але експлуатація інших продовжується.
За три з половиною десятиліття служби РСЗВ M270 пройшли велику дорогу. Неодноразово здійснювалася модернізація пускової установки, а паралельно створювалися модифікації існуючих боєприпасів та розроблялися нові. У результаті замість реактивної системи залпового вогню з певним колом розв’язуваних завдань армія США отримала багатоцільовий ракетний комплекс, що поєднує якості техніки декількох класів.
Використовуючи бойові машини M270 MLRS із різними боєприпасами, США та інші країни-експлуатанти можуть вирішувати різні бойові завдання, властиві РСЗВ та ОТРК. Такий підхід планується зберігати у майбутньому. Для заміни існуючих ракет ATACMS створюється новий зразок PRSM.
Поява такої зброї знову підвищить бойові якості базової РСЗВ, причому зростання може бути вищим за очікуване раніше. За результатами останніх подій, США більше не обмежені Договором про РСМД, і дальність перспективної ракети може бути більшою за раніше заявлені 500 км.
Високий бойовий потенціал комплексу M270 MLRS забезпечується кількома основними факторами. Насамперед, це вдала архітектура пускової установки, що заряджається за допомогою уніфікованих транспортно-пускових модулів. Другий фактор – постійна модернізація засобів та оснащення самохідної бойової машини. Вирішальне значення має при цьому розробка нових ракет різного призначення.
Незважаючи на немалий вік, РСЗВ M270 MLRS зберігає високі характеристики, а найближчим часом отримає нові можливості. Завдяки цьому армія США отримує можливість продовжувати експлуатацію не найновіших машин без будь-якого програшу в характеристиках. З часом M270 повинні будуть поступитися своїм місцем більш новим розробкам, але поки що це залишається справою віддаленого майбутнього. Найближчими роками MLRS залишатиметься у військах.