З часів Першої світової війни піхотинці носять на полях битв захисні сталеві каски. У наш час каски все частіше зроблені із синтетичних та керамічних матеріалів, у тому числі кевлару. При цьому на фотографіях різних військових часів трапляються знімки захисних касок, які пробиті на виліт. Виникає справедливе питання: а чи справді каска може вберегти від кулі чи потрібна вона лише для такої форми самозаспокоєння солдатів?
Є багато свідчень, що в роки Другої світової війни деякі солдати ігнорували носіння сталевих шоломів, вважаючи їх непотрібними. Від прямого влучення кулі ніяка каска все одно не рятувала. У результаті командування різних військ навіть були змушені розпочати справжні дисциплінарні війни з цим явищем, оскільки низова відмова від індивідуальних засобів захисту збільшувала кількість тяжко поранених та вбитих у підрозділах. Отже, забігаючи наперед. Варто відразу сказати: навіть сталева каска на голові може врятувати від влучення кулі.
Каска важка і незручна, вона постійно дзвенить і намагається сповзти кудись, навіть будучи правильно закріпленою. Особливо, якщо це каска часів XX століття, розроблена та створена для носіння в «масовій армії», де не сильно заморочуються на індивідуальні фізіологічні дані окремого солдата. Проте все перераховане не робить її марною. І ключове у цьому питанні – як саме потрапить куля.
Вся фішка в тому, що якщо взяти всю статистику влучень у живу силу, то не кожне потрапляння буде прямим. Нерідко кулі потрапляють у людей після рикошету в якусь поверхню чи предмет. Більше того, куля летітиме необов’язково в лоб каски. Швидше за все вона потрапить у якийсь вигин. Якби не було цього вигину – у голові людини гарантовано утворилася б фатальна діра. Інша річ, коли на шляху кулі трапляється металевий вигин каски, здатний викликати рятівний рикошет.
Власне, у цьому полягає головна функція каски. Вона не повинна “топити” кулю у своєму матеріалі. Насамперед, вона повинна провокувати цей рикошет і рятувати людину за рахунок неї. Будь-який непрямий кут з матеріалу достатньої жорсткості і твердості здатні відхилити кулю, що летить. На жаль, навіть найдешевша і низькоякісна сталь справляється з цим завданням краще, ніж людський череп. Крім того, коли стрілянина ведеться на великій відстані, каска цілком може і «утопити» кулю в собі, якщо так буде на розльоті.
Інша справа – каски, зроблені в наш час із використанням сучасних керамічних та синтетичних матеріалів. Такі каски не тільки здатні провокувати рикошет, а й цілком мають непогані шанси «утопити» кулю в матеріалі. Сучасна «синтетика» справляється з поглинанням кінетичної енергії набагато краще за звичайні метали. Приємних відчуттів від такого попадання в голові точно не буде. Більше того, швидше за все солдата все одно доведеться госпіталізувати з тяжкою травмою шиї, голови або контузією. Але головне те, що людина залишиться живою і її можна буде знову повернути в стрій.
Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати чи можна повернути висмикнуту чеку назад у гранату, як показують у кіно