Помічали, що у кіногероїв практично ніколи не вичерпуються сили, один добрий хлопець може перемогти дюжину поганих, а магазини пістолетів практично нескінчені? Подібні кліше часто зустрічаються у голлівудських бойовиках, але варто пам’ятати, що фільми – це не реальність. Постановочні бійки зі Сталлоне або Стейтемом схожі на справжні перестрілки та бійню приблизно так само, як і балет на рухи птахів. Проте дії в бойовиках стали настільки популярними, що глядачі сприймають те, що відбувається на екрані за правду. Ми розвіємо п’ятірку найпоширеніших помилок.
1. Під час вибуху гранати люди розлітаються в різні боки
Граната в кіно створює ефект міні-атомної бомби, коли від одного вибуху всі люди довкола розлітаються як маріонетки. Однак справжні бойові запаси не настільки потужні, та й вражають вони не самим вибухом, а шрапнеллю. Звичайно, це залежить ще й від типу гранати, проте вибухової хвилі ледь достатньо для того, щоб підкинути у повітря хоча б одну людину. А ось контузити боєприпас може дуже швидко.
2. Міни видають клацання перед вибухом
Протипіхотні міни – небезпечна і підступна зброя. З 1980-х років їх намагаються заборонити, оскільки міни завдають надмірних пошкоджень та мають досить невибіркову дію. Навіть після закінчення бойових дій, на них продовжують підриватися люди та тварини. У 1996 році понад сто країн світу підписали Оттавський договір, згідно з яким заборонено застосовувати протипіхотні міни у міжнародних конфліктах. На жаль, зброю, як і раніше, використовують у релігійних та локальних конфліктах. Проте головна його особливість – швидка реакція та беззвучність. Якщо наступити на міну у фільмі, від неї відразу ж послідує звуковий сигнал, що свідчить про майбутніх вибух. Насправді ж жодного попередження не буде. При дотику міна спрацьовує моментально.
3. Не відкривається замок? Його можна прострелити!
Пам’ятаєте, як ефектно виглядають сцени, де герої прострілюють замки та відчиняють двері? Шкода, що насправді все не так просто. У випадку з неживими предметами зброя може лише нашкодити, адже постріл зашкодить внутрішнім механізмам, а сам замок заклинить. В результаті відчинити двері стане ще складніше. Якщо вже використовувати зброю, то важчу, таку, щоб разом із замком знесло і замкову щілину. А якщо ні, то набагато зручніше використовувати ту ж шпильку або інші, більш «елегантні» відмикачі.
4. Вмирати відразу після отримання кулі
Кіноіндустрія кидається з крайнощів у крайності. Або герой отримує сотні куль, але, як і раніше, мужньо хапається за життя, або миттєво помирає від першого ж вогнепального поранення. Безумовно, якщо куля влучила у голову, серце чи хребет, смерть буде дуже швидкою. В інших випадках є шанси на виживання, якщо негайно звернутися за медичною допомогою.
5. Пострілом у бензобак можна підірвати автомобіль
Теоретично подібний розвиток подій можливий, але для цього мають бути відповідні умови. Припустимо, що стрілець продірявив бензобак таким чином, щоб бензинові пари рівномірно рознеслися по всьому автомобілю. Далі він трохи почекав, а потім вистрілив в іншу частину машини (де вже поширилися пари), спровокував іскру, а разом із нею і загоряння. Звучить реально, проте відеоблогерам на Youtube так і не вдалося відтворити голлівудські спецефекти.
У список кінокліше також можна додати абсолютно безшумні постріли з пістолета з глушником, вогнегасник, який завжди під рукою, щоб нейтралізувати ворогів, а також можливість відстрілюватися одним магазином проти десятка ворогів з автоматами. З іншого боку, якби творці кіно не відхилялися від законів фізики, навряд чи бойовики виходили такими видовищними і з захоплюючими яскравими спецефектами.
Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати для чого солдати США кріпили дивну кулю на гвинтівки М-16.