Часто доводиться чути, як радянські конструктори запозичували в інших країнах інженерні ідеї. Процес «обміну» технологіями завжди двосторонній і всі підглядають у всіх. Ось, наприклад, кілька найбільш промовистих прецедентів «творчої крадіжки» з боку інженерів Третього рейху в галузі збройових розробок.
1. Самозарядна гвинтівка
Це, мабуть, найголовніший і найпромовистіший приклад того, що Третій рейх запозичив у Радянського Союзу в роки Другої світової війни. Процес модернізації армій на момент початку війни перебував у самому розпалі. Проте для німецького командування таке поширення самозарядних гвинтівок у лінійних частинах військ СРСР стало неприємним відкриттям.
У результаті захоплені німцями радянські гвинтівки калібру 7.62 мм СВТ-38 і СВТ-40 стали прообразом для самозарядної гвинтівки Gewehr 41, з якою німецькі інженери в результаті провозилися два роки, поки не створили куди більш вдалу Gewehr 43. Проте, жодна не почала масово використовуватись у військах.
2. Протитанкова зброя
Німецька армія у роки Другої світової війни мала досить потужну артилерію. Стосувалося це і протитанкових розрахунків. Втім, ця обставина не завадила німецьким конструкторам запозичити ще на першому етапі війни на сході деякі ідеї у свого ворога. Річ в тому, що в руки вермахту потрапило кілька дивізіонних напівуніверсальних гармат Ф-22.
Що цікаво, в Радянському Союзі гармата не виправдала своєї концепції в очах командування, а ось тевтонцям припала до смаку. У результаті на базі радянської Ф-22 у Німеччині створили протитанкову зброю Pak 36(r) калібру 7.62 см. Захоплені гармати міцно допомогли деяким частинам німців у перший рік війни, оскільки до появи серійних Pak40 армія зазнавала деяких проблем із протидією танкам Т-34 та КВ-1.
3. Похила броня танків
Було б несправедливо віддати всі лаври в галузі винаходу похилої броні радянським конструкторам. З’явилася вона ще в роки Першої світової війни. Проте саме радянські конструктори зробили величезний внесок у розвиток цієї концепції, а також змогли широко застосувати напрацьовані ідеї на практиці. У Німеччині використовувалася суворо зворотна концепція прямої броні, через що практично всі танки вермахту першого етапу Другої світової війни дізнаються про характерну «квадратність».
Свою ефективність похила броня продемонструвала вже в перші місяці Другої світової війни. Після дослідження захоплених радянських танків конструктори Німеччини остаточно прийняли рішення про те, що такий варіант бронювання є найкращим. Саме тому причина на таких пізніх танках, як «Пантера» і «Королівський тигр», броня нагадувала форму Т-34.
Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати як німецькі танкісти обігрівали свої бойові машини у роки війни