Ствольна артилерія, навіщо ти потрібна?! У нас є всі ці чудові РСЗВ та ракети «земля-земля». Іди, йди і більше не повертайся! Ствольна артилерія впевнено вимовляє: «Хвилинку! Не поспішайте”. Отже, у США розроблено нову самохідну артилерійську установку – гаубиця XM1299. Вже сьогодні її охрестили «майбутнім американської ствольної артилерії». Що відомо про цю гаубицю на сьогодні?
Нова американська гаубиця на гусеничному ходу XM1299 розроблена як американська відповідь на появу нових ствольних артилерійських систем у інших країнах світу.
Так, у 2019 році самохідна гаубиця «Коаліція-СВ», розроблена країною-терорист росією, використовуючи активно-реактивні снаряди, змогла досягти ураження цілей на дистанції в 70 кілометрів. У цей момент історії основною САУ США залишається M109A7 Paladin, розроблений ще на першому етапі холодної війни у 1962 році. При використанні сучасних активно-реактивних снарядів «Паладін» може вражати цілі на відстані лише 30 км. При цьому ще в 2018 році британо-американська гаубиця M777 з використанням нових снарядів також могла досягти дальності стрільби в 70 км. Проблема була лише в тому, що «три сокири» — це не САУ. У зв’язку з цим у 2019 році американська компанія BAE Systems отримала контракт на 45 млн доларів у рамках програми ERCA (програма з розвитку ствольної артилерії США) на розробку САУ нового типу.
У результаті на старе-добре шасі М109 була встановлена нова гаубиця L/58 XM907 калібру 155-мм з автоматом заряджання, що дозволяє досягти скорострільності в 10 пострілів за хвилину. Боєкомплект нової САУ складає 23 постріли. На випробуваннях нова гармата зі збільшеною до 58-калібрів довжиною, використовуючи активно-реактивні снаряди XM1113, змогла успішно вразити ціль на відстані 69 км. Завершено розробку САУ XM1113 було ще у 2021 році. Наразі установка проходить передсерійні випробування. Військове керівництво США очікує, що нова артилерійська система піде у війська 2024 року, у крайньому випадку 2025 року.
Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати про ракетний комплекс «Першинг 2» і чому «радянці» так його боялися