Відразу після того, як автомат Калашнікова з’явився на світ, виник і запит на нестандартний магазин підвищеної ємності. Конструктори розглядали різні варіанти. Розглядався навіть барабан. Проте негативний досвід використання барабанних магазинів у пістолетах-кулеметах Другої світової війни змусив відмовитися від цієї ідеї на користь чогось більш «традиційного». Як же себе показав елемент боєживлення на 100 набоїв?
Роботи зі створення автоматних магазинів нестандартної ємності розпочалися ще в ранні 1950-ті роки. Військові поставили завдання: максимально розширити елемент боєживлення без серйозної втрати ергономіки зброї. Також вояки хотіли, щоб новий магазин був максимально простим з погляду експлуатації, зокрема спорядження. Барабанні магазини, наприклад, нічим таким традиційно похвалитися не можуть.
І ось радянські конструктори запропонували три «ріжки» на 40, 50 та 100 набоїв. Вже після перших тестів стало зрозуміло, що навіть незначний приріст набоїв понад 30 одиниць дає зброї в більшості випадків приріст кількості пострілів за хвилину за рахунок економії часу на необхідності змінювати елемент боєживлення. Однак тут не все так просто. Досліди показали, що зі штатним 30-патронним магазином автомат Калашникова робив 129 пострілів за хвилину. З магазином на 40 набоїв число пострілів піднімалося до 137. З 50 набоями – до 150 пострілів на хвилину. Врешті зі 100 патронами в магазині АК робив 120 і більше пострілів за хвилину.
Саме так, виявилося, що зі 100-патронним магазином Калашников стріляє повільніше. Більше того, при будь-якому експериментальному магазині у автомата відчутно падала купність стрільби. Що цікаво, найхитрішою моделлю виявився елемент боєживлення на 50 набоїв. Якщо у 30, 40 та 100-патронних магазинах боєприпаси йшли у два ряди. То, у 50-ці вони йшли відразу в чотири! Дана конструкція за підсумками тестів була визнана найкращою та найперспективнішою. Що ж до заповітних 100 набоїв у «ріжку», то цей зразок показав себе на заводських випробуваннях найгірше. Окрім іншого такі магазини ще й ламалися найчастіше.
У серійне виробництво 100-патронний варіант до Автомату Калашникова так і не пішов. Конструктори та військові залишилися незадоволені його характеристиками. Проте робота даремно не зникла. Через кілька років розробили 60-патронний 4-рядний магазин. І навіть побачив серійне виробництво! Щоправда, не одразу. Випускати їх почали лише після розвалу Радянського Союзу.
Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати для чого солдати в гарячих точках обмотують приклад ременем