Патрон 7.62х54 мм є одним з найвідоміших і найпопулярніших в усьому світі. Застосовується він як у військовій, так і у цивільній зброї. На деяких фотографіях, а також у деяких магазинах зброї досі трапляються загадкові 7.62 мм із «срібним» кінчиком кулі. Що насправді означає, коли патрон з білим наконечником?
Біле маркування патронів 7.62 зустрічається все рідше. Річ в тому, що протягом історії XX століття 7.62 неодноразово покращувався та перероблявся. Будучи прийнятим на озброєння в 1891 році, цей патрон використовується до цього дня, є одним з абсолютивних довгожителів. Біле (срібне) маркування на 7.62х54R з’явилося лише у 1953 році та використовувалося для позначення боєприпасів, випущених за новою технологією.
Що це за така технологія була? З 1930-х років у Радянському Союзі велися роботи з покращення 7.62х54R. Головне завдання вишукувальної роботи полягало в здешевленні виробництва основного боєприпасу піхоти. За результатами цієї роботи було створено патрони 7.62х54 з кулею ЛКС – «легка куля зі сталевим сердечником». До появи сердечники робилися зі свинцю. Крім того, кулі з свинцевими сердечниками мали гіршу балістику і меншу пробивну здатність.
Маркувати патрони, вироблені за технологією від 1953 року, взялися тому, що на складах і в ходу все ще залишалася сила-силенна старих «свинцевих» патронів 7.62х54 мм, які помітно відрізнялися балістикою. Насамперед траєкторією польоту, що слід в ідеалі враховувати під час ведення вогню. Сріблясте маркування наносилося до 1978 року, після чого від нього відмовилися. Пов’язано це було з тим, що всі патрони 7.62х54 мм, що залишилися, тепер були вироблені за зразком 1953 року. Саме цей патрон сьогодні і використовується в такій зброї як СВД, СВУ, ПК, ПКМ, ПКП, СВ-98 та багато іншого.
Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати чи можуть кулі зіткнутися у польоті