Напевно, кожен на старих фотографіях або в кіно, присвяченому Другій світовій війні, бачив хоча б раз загадкові металеві циліндри на поясі у солдатів вермахту. На фляжку вони не дуже схожі, а тому можна припустити, що це якийсь різновид пенала або футляра. Якщо це справді так, то що у ньому лежить? Листи для мами? Запаси шоколаду та кави? Спробуємо розібратися.
Перша світова війна запам’яталася людству як колосальними людськими втратами і страшними руйнуваннями. Саме в ході Першої світової війни з’явилися та були випробувані принципово нові засоби знищення та руйнування. Широкого поширення набула авіація, кулемети, з’явилися перші танки. Проте найяскравішим символом імперіалістичної бійні стала, звичайно ж, хімічна зброя – газові атаки. До чого тут вермахт та Друга світова? Притому, що без бойових отруйних речовин не було б і нашого сьогоднішнього предмета обговорення.
Загадкові циліндри на поясі у німецьких солдатів часів Другої світової війни – це справді футляр. Строго кажучи, це «Протигазний футляр». Назва ємності говорить сама за себе. У рифленому металевому циліндрі лежала гумова маска протигазу та фільтр до неї. Там же зберігалося запасне скло для маски, клоччя або вата для протирання, а також набір хімічних реагентів для деактивації небезпечних речовин на поверхні засобів захисту. Протигазовий футляр у спорядженні бійця вермахту доповнювався невеликою сумкою із протихімічною накидкою. Якщо гумова маска з фільтром повинна була захищати від бойової хімії очі та дихальні шляхи, то накидка – шкірний покрив. Використовувалася вона як плащ-накидка.
Хоча протигазні футляри нам здаються однаковими, насправді вони трохи відрізняються за своїми габаритами. Все тому, що у 1930, 1936, 1938 роках випускалися різні моделі цих пеналів. Довжина футлярів відрізняється від 25 до 27.5 см. Діаметр завжди залишався однаковим – 11.5 см. У пізніх моделях ємностей якісніші шви, надійні кріплення для кришки та складніші засувки. Декілька разів перероблявся пристрій відділення для зберігання запасного скла захисної маски. Рифлена поверхня футляра потрібна була для підвищення міцності та надійності всієї конструкції за рахунок створення ребер жорсткості.
Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати чи врятує солдата сучасна каска від попадання кулі з гвинтівки чи автомата