Техно
0

У чому принципова різниця між гладкоствольною та нарізною зброєю

Навіть ті, хто не цікавиться вогнепальною зброєю від слова “зовсім”, повинні знати про те, що воно буває з гладким і з нарізним стволом. При першому знайомстві з різними представниками двох сімей може здатися, що нарізна зброя набагато краща. У цьому світлі виникає закономірне питання: якщо один тип стволів кращий за інший, то навіщо другий взагалі потрібен? Проте чи все так просто як здається?

Гладкий ствол по-своєму хороший.

Насправді до нарізів у каналі ствола люди додумалися майже відразу після появи перших зразків масової вогнепальної зброї ще у XVI столітті. Навіщо взагалі потрібні нарізи? Нарізи в каналі ствола потрібні для надання заряду в каналі ствола обертального руху (досягнення гіроскопічного ефекту, як у іграшки-дзиги). Завдяки йому досягається найкраща стійкість траєкторії польоту. Як результат, зростає дальність та купчастість стрільби. Проте, аж до ХІХ століття виробляти нарізну зброю масово було дуже затратно. А тому перші примітивні нарізні рушниці – штуцера були лише для малочисленних польових снайперів тієї епохи, легкої піхоти єгерського типу.

Нарізний ствол дає кращу купчастість і дальність.

З розвитком промисловості виробництво нарізної зброї габрало обороти. Завдяки кращій точності та дальності стрільби воно практично повністю витіснило гладкоствольну зброю в арміях найбільших країн вже на початку XX століття. Проте, у нарізного ствола є один величезний мінус: він фактично не дозволяє використовувати жодні інші боєприпаси, крім патронів із гільзи з пороховим зарядом та кулі. Саме тому гладкі стволи досі залишаються актуальними.

Гладкий ствол дозволяє використовувати спеціальні боєприпаси.

Гладкоствольна зброя дозволяє використовувати широкий перелік спеціальних боєприпасів. Це не тільки класичні важкі кулі або мисливський дріб. Не слід забувати, що тільки гладкоствольна зброя дозволяє використовувати, наприклад, гумові, газові боєприпаси або оперені боєприпаси (наприклад, ветеринарні ампули з ліками). При цьому гладкі стволи виробляти простіше та дешевше, через що вони користуються великою популярністю у сфері спортивної та мисливської зброї. Дальність і купчастість стрільби у гладкоствольної зброї нижче, зате постріли з неї помітно рідше рикошетять. Так що своєї актуальності воно не втратить ще дуже довго, навіть незважаючи на всю перевагу нарізного ствола за багатьма технічними параметрами.

Кожному стволу своє завдання.

Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати які недоліки має автомат Калашникова

Advertisement
Теги:

Також цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Fill out this field
Fill out this field
Будь ласка, введіть правильний email.
You need to agree with the terms to proceed

Популярне
Меню