Прицільна планка є найважливішою частиною механічних прицільних пристроїв вогнепальної зброї. Крім численних цифр, про призначення яких можна здогадатися інтуїтивно, на ній також може бути одна літера. У Автомата Калашникова це “П”. Розташована буква ближче до стрілця. У наш час далеко не кожен знає про те, для чого вона така потрібна і що означає.
Прицільна планка є найважливішою частиною механічного прицільного пристосування вогнепальної зброї. Для того, щоб ефективно користуватися механічним прицілом, стрілець повинен бути поінформований про основи балістики. Цифри, нанесені на прицільній планці, потрібні для того, щоб за необхідності коригувати дальність ведення ефективного вогню. Як нескладно здогадатися – чим вище виставляється цифра, тим далі «дивиться» приціл і тим більший навіс бере зброя під час пострілу. Одна одиниця дорівнює приблизно 100 метрів вертикального попередження.
При цьому серед цифр на прицільній планці Автомата Калашникова є ще загадкова літера «П». Установка прицільної планки на цю позначку означатиме, що зброя веде вогонь на дистанцію “прямий постріл”. Це такий постріл, коли траєкторія польоту кулі не піднімається над висотою заданої цілі. Іншими словами, траєкторія польоту кулі перебуватиме всередині простору, що вражається, на всій дальності польоту. Наприклад, у пістолетах прямий постріл становить 1.7 метра – середній зріст людини.
Прямий постріл використовується при веденні вогню на надблизьких відстанях, а також при веденні вогню по цілі, що рухається у вертикальній площині. Необхідний постріл «П» для спрощення та прискорення прицілювання. При цьому в залежності від конкретної зброї та калібру боєприпасів, що використовуються, характеристики прямого пострілу можуть змінюватися. Наприклад, для кулеметів під калібр 7.62х39 значення П дорівнює 350 метрам. А ось для Автомата Калашникова під патрон 5.45х39 мм значення прямого пострілу складає вже 440 метрів.
Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати про 5 найкращих гвинтівок часів Другої світової війни