Турецька компанія Baykar Makina, що створила відомий безпілотник Bayraktar ТВ2, провела презентацію прототипу нового бойового малопомітного БПЛА. Він називатиметься Kızılelma та буде оснащений українськими двигунами.
Раніше на сайті компанії з’явилася заява, в якій повідомлялося про перший прототип нового безпілотника. Національна безпілотна бойова літальна система (MIUS) одержала назву Kızılelma («червоне яблуко»), сказав технічний директор Сельчук Байрактар.

У листопаді 2021 року Baykar замовила у українського державного підприємства «Івченко-Прогрес» реактивні двигуни АІ-322Ф та АІ-25ТЛТ для проєкту MİUS. Угода з купівлі українських реактивних двигунів була укладена у рамках міжнародної виставки озброєння Saha Expo 2021.

Новий БПЛА є однодвигунним, і випускатиметься у двох версіях, у дозвуковій версії – MIUS-A та надзвуковій – MIUS-B. Український двигун АІ-25ТЛТ призначений для першої: він дозволить за оцінками фахівців розвивати швидкість до 800 кілометрів на годину. АІ-322Ф встановлять на MIUS-B, завдяки чому апарат зможе розганятися до надзвукової швидкості.
БПЛА матиме робочу стелю 12 000 м (40 000 футів), злітну масу 5,5 тонни, корисне навантаження 1,5 тонни і зможе брати на борт одну тонну боєприпасів.

Перший прототип Kızılelma здійснить свій перший політ не раніше 2023 року. Серед озброєнь будуть як ракети класу “повітря-поверхня”, так і ракети класу “повітря-повітря”, через що апарат можна назвати безпілотним винищувачем-бомбардувальником. До того ж модель MIUS-B, крім запуску ракет, очевидно, зможе вести і маневрений повітряний бій, причому на рівні найкращих винищувачів світу.

Надманевреність йому додасть український двигун Аі-222-25, який завдяки поворотному соплу може змінювати вектор тяги в межах до 20 градусів у будь-якому напрямку від осі двигуна. Додаткові можливості у повітряному бою та в ударах по наземних об’єктах БПЛА отримає завдяки технології малій помітності (Стелс), яка, разом із відносно малими габаритними розмірами літального апарату, має зробити його майже непомітним для сучасних систем радіоелектронного спостереження.
В управлінні новим БПЛА застосовуватиметься штучний інтелект, який дасть йому можливість працювати як у складі рою, так і в рамках популярної в наші дні концепції безпілотного контролю. Згідно з чим кілька безпілотників зможуть працювати разом з пілотованими винищувачами, підтримуючи і прикриваючи їх у бою.

Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати що являє собою літак з гаубицею АС-130 «Спектр»