Чехія передала Українській армії реактивні системи залпового вогню RM-70 Vampire. Ця машина була розроблена в Чехословаччині ще в 70-ті роки ХХ століття, але на сьогоднішній день вона все ще залишається досить сучасною та грізною зброєю. Давайте ж познайомимося ближче з цією РСЗВ і дізнаємося, що вона являє собою.
Наприкінці 1960-х оборонною промисловістю ЧССР було розроблено власний варіант радянської дивізійної системи залпового вогню БМ-21 “Град” – РСЗВ RM-70. Ця система випускалася в ЧССР з 1970 року і зараз перебуває на озброєнні армій Чехії, Словаччини, Польщі, Лівії та Зімбабве.
РСЗВ RM-70 були озброєні і дивізіони реактивної артилерії Національної Народної Армії НДР. Після об’єднання Німеччини уряд ФРН передало ці системи Туреччини та Греції.
У зв’язку з початком виробництва в ЧССР у 1983 році вдосконаленого чотиривісного вантажного автомобіля підвищеної прохідності «Татра-815» на його базі було розроблено нову бойову машину RM-70/85. Зовні вона відрізняється наявністю неброньованої кабіни екіпажу. Останнім часом на шасі автомобіля «Татра-815» розроблено новий варіант цієї РСЗВ, що отримав позначення «KRIZAN», і оснащений 40-ствольним пакетом направляючих від БМ-21 та комплексом засобів для дистанційного мінування місцевості.
Конструктивно РСЗВ RM-70 є комбінацією артилерійської частини БМ-21 з шасі чехословацького автомобіля підвищеної прохідності «Татра-813». Пускова установка виконана за класичною схемою з розташуванням артилерійської частини у кормі колісного шасі. У передній частині шасі знаходяться броньована кабіна екіпажу та силова установка з агрегатами трансмісії. Завдяки відносно великій довжині шасі в середній частині вдалося розмістити оригінальний гідравлічний пристрій для перезаряджання пускової установки.
Артилерійська частина складається з пакета трубчастих напрямних (40 стволів), поворотної рами, механізмів наведення та відповідного електрообладнання. За своєю конструкцією вона повністю ідентична артилерійській частині БМ-21, Стрільба ведеться некерованими реактивними снарядами з осколково-фугасною головною частиною М-21ОФ (довжина з підривником – 2,87 м, вага – 66 кг, дальність стрільби – 20,5 км).
У більшості випущених РСЗВ RM-70 як колісне шасі використано шасі вантажного автомобіля «Татра-813». Це шасі має V-подібний дванадцятициліндровий дизельний двигун “Татра” Т-930-3 потужністю 270 к.с. Ходова частина виконана за колісною формулою 8×8, керованими є колеса двох передніх осей. Завдяки використанню шин низького тиску з розвиненим малюнком протектора та наявності системи централізованого регулювання повітря в шинах прохідність пускової установки пересіченою місцевістю досить висока. Вона долає підйоми крутістю до 30°, вертикальні стінки висотою 0,6 м і рови шириною 1,5 м. Без попередньої підготовки форсує броди глибиною до 1,4 м. Під час руху по шосе пускова установка розвиває максимальну швидкість 80 км/год.
Пускова установка обладнана радіостанцією, засобами пожежогасіння та захисту від ЗМУ. У передній частині шасі змонтовано бульдозерний відвал, за допомогою якого може бути обладнана вогнева позиція або вилучено перешкоди з дороги. Є також лебідка для самовитягування пускової установки. Істотною відмінністю RM-70 від прототипу є її підвищені вогневі можливості: через дві хвилини після випуску першого залпу RM-70 може дати другий залп і залишити бойову позицію ще до того, як по ній буде завдано удару противника. Ця можливість забезпечується гідравлічним пристроєм для механізованого перезаряджання пускової установки. Вона являє собою стелаж, на якому розміщується боєзапас, що складається з 40 реактивних снарядів. За допомогою гідравлічного приводу снаряди можуть переміщатися в горизонтальній площині у бік корми колісного шасі (у цю сторону направлені і головні частини ракет).
Для перезаряджання пакет напрямних артилерійської частини повертається на 180 ° і встановлюється з нульовим кутом піднесення. Усі 40 снарядів, розташовані на стелажі, одночасно всуваються у напрямні, після чого пускова установка може продовжити стрільбу. Передбачено також перезаряджання пускової установки вручну за допомогою транспортно-заряджувальної машини.
Стрільба ведеться з використанням тих же пристроїв, які встановлені на БМ-21. Як допоміжне озброєння на даху броньованої кабіни може бути встановлений 7,62-мм кулемет, стрільбу з якого можна вести як по наземних, так і повітряних цілях.
Технічні характеристики RM-70
- Дальність стрільби, км: максимальна – 20,5; мінімальна – 8;
- Маса у бойовому стані, т: 33,7;
- Маса снаряда, кг: 66;
- Калібр, мм: 122;
- Кількість напрямних: 40;
- Габаритні розміри, мм: довжина – 8800; ширина – 2500; висота у похідному положенні – 2900;
- Тривалість залпу, з: 20;
- Час перезаряджання, хв: 2;
- Розрахунок, особи: 4
Хочеться дізнатися ще більше цікавого? Як щодо того, щоб прочитати що являє собою український протикорабельний комплекс «Нептун»
Джерело: Познавательный журнал ЕНОТ